Допомога по безробіттю в Україні – скільки платять?

Фактор безробіття як і раніше дуже сильний в Україні. Більш того, офіційне безробіття зростає, і цей приріст щорічно збільшує число невлаштованих на постійну роботу українців на 10%. Офіційне безробіття що це таке? На яку допомогу в Україні по безробіттю може розраховувати людина, яка втратила роботу і не досягла пенсійного віку?

 

Як стають офіційно безробітними?

 

Як може втратити роботу українець? Причин стати безробітним, насправді, дуже багато: через хворобу, каліцтво, скорочення штату, ліквідацію посади в штатному розкладі або взагалі все підприємство може бути на стадії закриття. Але далеко не кожна причина, по якій вас звільнили, може стати причиною для виплати максимально можливої допомоги, нарахованої місцевим центром зайнятості.

 

Основні причини, з якими ви можете звернутися в центр зайнятості, і розраховувати на більш-менш нормальну за розміром і регулярну допомогу, це:

 • Скорочення штату: протягом року ви будете отримувати допомогу, але нараховуватися вона буде, починаючи з 91-го дня вашого перебування на обліку в службі зайнятості.
 • Звільнення за згодою сторін: така форма розірвання трудових відносин між вами і роботодавцем дає вам можливість перебувати на обліку в центрі зайнятості протягом 9 місяців (270 календарних днів), і виплати починаються відразу ж, після 8 днів реєстрації вас в базі даних офіційно безробітних. Такі ж терміни для тих, хто звільнився за власним бажанням без поважних причин, але розмір виплат може бути меншим, ніж при звільненні за згодою сторін.
 • Також причиною для нарахування річної допомоги може служити переїзд в інше місто (окрема категорія переселенці, які можуть розраховувати на 180 днів допомоги), ліквідація підприємства або вашої посади в штатному розкладі.
 • 180 днів допомоги доступні випускникам навчальних закладів і тим, хто звільнився зі строкової служби.
 • Найбільший розмір виплат у тих людей, які втратили роботу за 2 роки до настання пенсійного віку. Допомога виплачується протягом 720 днів.

 

Якщо ви офіційно не оформлені на роботі на підприємстві, де ви працюєте, то формально ви теж вважаєтеся офіційним безробітним. Такий спосіб трудової діяльності в Україні вважається незаконним як для роботодавця, так і є соціально небезпечним для працівника, проте практика роботи без оформлення або оформлення на «мінімалку» плюс «конверт», як і раніше широко поширена в Україні, попри посилені заходи боротьби з цим явищем. За такої форми роботи вам не нараховується ні трудовий, ні так званий страховий стаж, і в майбутньому розраховувати на гідну пенсію буде складно. Крім того, за відсутності офіційних доходів ви зіткнетеся вже зараз, не чекаючи пенсійного віку, з такими соціальними проблемами:

 • Відсутність відпускних, якщо форма оплати відрядна під час вашого відпочинку ви просто не будете отримувати свою неофіційну заробітну плату, а відпустку роботодавець може оплачувати чи ні на свій розсуд.
 • Під час хвороби вам не буде оплачуватися лікарняний. Під час нещасного випадку на виробництві ви не зможете розраховувати на компенсацію з боку підприємства і на ті ж лікарняні виплати на період вашої непрацездатності.
 • У разі якщо вам знадобиться фінансова допомога в банку, то кредитна програма буде для вас закрита відразу ж, оскільки довідку про доходи і офіційне працевлаштування ви не зможете надати кредитній комісії банку. В цьому випадку єдиний спосіб для вас отримати мікропозику до 15 тисяч гривень це звернутися в МФО, наприклад, в кредитну організацію «СС Лоун». Якщо ж вам потрібен великий банківський кредит, то основна перешкода для його отримання це відсутність офіційного працевлаштування або офіційне оформлення на «мінімалку» (кредитна комісія може вам відмовити в позиці через занадто низький офіційний дохід).
 • За відсутності офіційного оформлення наша держава не надасть вам субсидію на оплату комунальних витрат: українські субсидіальні комісії борються з тими, хто працює неофіційно, і тому доходи всіх, хто не влаштований на офіційну роботу, не зареєстрований як приватний підприємець і який не перебуває в центрі зайнятості на обліку, «віртуально» подвоюються. За документами така людина без роботи і не на обліку в центрі зайнятості отримує дві мінімальні заробітні плати, тому автоматично не може розраховувати на субсидію.

 

Як центр зайнятості нараховує розмір допомоги по безробіттю в Україні?

 

Скільки становить допомога з безробіття в Україні? І чи варто йти в центр зайнятості? Такі питання найбільш часті серед тих, хто втратив роботу або працює без офіційного оформлення.

 

У центр зайнятості може звернутися будь-яка людина, яка не влаштована офіційно на роботу. Якщо у вас за минулий календарний рік до моменту звернення в центр зайнятості є шість повних місяців офіційного оформлення на останньому місці роботи (тобто, за вас сплачувалися в бюджет необхідні страхові платежі), то ви можете розраховувати на отримання допомоги по безробіттю. Допомога буде нараховуватися, виходячи з ваших офіційних заробітків і розміру загального трудового стажу (за наявності стажу понад 10 років 70% від вашого офіційного доходу, але із кожним кварталом виплат розмір допомоги буде знижуватися). Також на виплату допомоги можуть розраховувати ті, хто переривав роботу з поважних причин: військова служба, догляд за пенсіонером, інвалідом першої групи або дитиною з обмеженими можливостями, яка не досягла 18-річчя. Мінімальна сума виплат в 2019 році становила 1630 грн, а максимальна 7212 грн (середній показник по Україні 2200 грн), зрозуміло, з ростом прожиткового мінімуму ці цифри теж будуть зростати. У тому випадку, якщо за поточний рік у вас немає пів року офіційного працевлаштування, то в такому випадку ви можете оформити саме мінімальну допомогу з безробіття в Україні, яке в 2019 році склало 610 грн.

 

Багатьом такі суми здадуться мізерно малими, але офіційна постановка на облік в центр зайнятості дає такі можливості:

 1. По-перше, персонал центру зайнятості реально допомагає або намагається допомогти з пошуком нового робочого місця.
 2. На час вашого перебування на обліку в службі зайнятості вам нараховується страховий стаж (не плутайте з трудовим).
 3. Ви має офіційний статус безробітного, і можете розраховувати на ті пільги, які надані українцям за законом, в тому числі, і вище згадані субсидіальні компенсації (адже ваш офіційний дохід у такому випадку становить розмір вашої допомоги).
 4. Служби зайнятості надають можливість навчання за вашою спеціальністю (підвищення кваліфікації) або ви можете отримати нову, більш потрібну спеціальність.

 

Виплати допомоги до закінчення терміну припиняються через зняття з обліку в центрі зайнятості з таких причин:

 • Виходу на нове, офіційне місце роботи.
 • Порушення зобов’язань з боку офіційно безробітного (недотримання дисципліни відвідувань служби зайнятості, відмова двічі від пропонованих вакансій, нелегальна робота під час перебування на обліку в центрі зайнятості).
Назад