Чим ризикує поручитель по кредиту?

Якщо немає власних накопичень, а потрібні гроші, то доведеться шукати того, хто готовий допомогти матеріально, тобто, дати потрібну суму в борг. Добре, якщо є можливість попросити грошей у рідні, друзів, заможного шефа, але часто так складаються обставини, що доводиться шукати послуги приватного лихваря або йти в банк. А ще можна взяти мікропозику у приватній кредитній компанії, якщо потрібна невелика сума на невеликий термін (наприклад, в МФО «СС Лоун» можна взяти в борг до 15 тисяч гривень строком від одного до тридцяти календарних днів). Якщо ви звертаєтесь в банк, то може знадобитися рекомендація третьої сторони, яка, по суті, ручається за вашу кандидатуру. Порука дуже поширене явище. Що таке поручитель по кредиту і чим ризикує людина, яку попросили бути поручителем під час звернення за позикою в банк? Ми дамо відповідь на ці питання, а заодно дізнаємося, в чому різниця поручительства в банку і в мікрофінансовій організації.

 

Чим ризикують поручителі по кредиту в банку або МФО?

 

Під час звернення в банк для отримання кредиту, крім довідок і документів, вам потрібно буде знайти поручителів. Банківська порука – це фінансово-юридична відповідальність близької вам людини (друг дитинства, родич, сусід по дому), який, у разі виникнення у вас проблем з виплатами тіла кредиту і відсотків по ньому, візьме на себе ваші борги і буде змушений шукати шляхи розрахунку з вашими фінансовими проблемами. Саме це загрожує поручителю по кредиту.

 

Сучасна форма поруки можлива і під час оформлення мікропозик в МФО. Під час оформлення швидкого кредиту не потрібні довідки і документи, не потрібна і застава. Достатньо надати достовірні скан-копії паспортних даних, ІПН, реквізити банківської картки, куди буде перерахована мікропозика. Часто кажуть, що для отримання миттєвого кредиту не потрібні поручителі. Але це не зовсім так. Як правило, знадобляться контактні дані двох поручителів по вашій мікропозиці – в разі порушення вами графіка виплат, представники МФО будуть звертатися до цих людей, дані яких ви вказали. Ось, власне, чим ризикує поручитель, який бере участь в кредитуванні від МФО – на відміну від банківського поручительства, це не фінансово-юридична відповідальність, а просто не дуже приємні клопоти, адже щойно виникне ситуація з проблемами виплати мікрокредиту позичальником, співробітники МФО будуть шукати боржника через «запасний канал зв’язку», тобто, через поручителів. У хід йдуть телефонні дзвінки на особисті і робочі номери поручителів, автоматичні SMS-повідомлення і зв’язок через мессенжери, на пошту надходить письмова кореспонденція від МФО. При такій інтенсивній комунікації з боку МФО створюються певні незручності, поручителі будуть готові якомога швидше сприяти контакту позичальника з кредиторами. Але, що важливо: поручителі за позикою в МФО не несуть фінансово-юридичної відповідальності замість позичальника!

 

В яких випадках відповідальність за позикою переходить на поручителя

 

А ось що робити, якщо ти поручитель, а позичальник не платить кредит в банку? Ця ситуація серйозніша. У наш нестабільний час взагалі важко знайти тих, хто готовий поручитися за банківський кредит, і це цілком зрозуміло, адже, якщо взяла кредит людина, яка не може виплачувати взяті на себе договірні зобов’язання по кредиту, то всі виплати по тілу кредиту, відсотки, а також пеня і штрафи лягають на плечі тих, хто виступає поручителем цієї банківської позики. Кредитор має право вимагати через суд стягнення боргу шляхом продажу майна, але вже йтиметься не про нерухомість і цінні речі позичальника, а автомобіль та інші цінності поручителя, а далі є реальна загроза примусового продажу нерухомості (якщо вона не єдина). Найвища проблема поручительства – ризик конфіскації майна.

 

Якщо позичальник, який взяв іпотеку, втратив роботу, втратив працездатність через нещасний випадок або придбану інвалідність, але, при цьому не ховається від кредиторів з банку, то поручитель ділить витрати по виплатах кредиту навпіл з позичальником. Це єдиний варіант, коли вийде не втратити житло по іпотеці, а також власне житло поручителя.

 

У разі смерті позичальника порука стає повною, але поручителя звільнять від взятих на себе зобов’язань в тому випадку, якщо у покійного позичальника є прямі спадкоємці, які вступлять в спадок і, тим самим, крім майна, що залишилося від покійного, візьмуть на себе і його борги.

 

Як ви вже зрозуміли, порука – відповідальний крок, який потрібно робити виважено і обдумано. Щоб мінімізувати фінансово-юридичні ризики, потрібно уважно вивчати пункти кредитного договору і не підписувати його, якщо є незрозумілі пункти.

Поручитель знизить свої ризики, якщо:

  • Не буде надавати документи на все своє майно.
  • Вкаже максимально можливу, фіксовану суму позики, за яку готовий поручитися. Таким чином, можна нести відповідальність не за всю позику, а за її частину або бути відповідальним тільки за тіло кредиту (без відсотків, комісій, пені та штрафів).
  • Слід підписати договірні відносини між позичальником і поручителем, в яких зобов’язати позичальника не продавати під час дії кредиту власне майно. Для чого це робиться? Тоді у того, хто взяв кредит буде те, що він зможе продати і розрахуватися з боргами, а в іншому випадку у позичальника, який не має цінностей для погашення боргу по кредиту, буде тільки один варіант погашення боргу – продаж майна людини, який поручилася за позичальника.
Назад