Що псує кредитну історію?

Якщо вам коли-небудь знадобиться взяти гроші в борг не у багатої бабусі, а кредит у банку, то будьте готові до відмови кредитної комісії, якщо у вас зіпсована кредитна історія або її немає зовсім.

 

Що впливає на кредитну історію?

 

Перш ніж розбиратися з причинами того, що псує кредитну історію, з’ясуймо, що таке кредитна історія позичальника і де вона зберігається.

 

Кредитна історія – це історія ваших взаємин з фінансовими інститутами, тобто, простіше кажучи, ваші позики і ваша фінансова дисципліна по виплатах тіла кредиту і відсотків по ньому формують в очах кредиторів, колишніх, теперішніх або майбутніх, вашу репутацію як надійного або навпаки, неблагонадійного позичальника. Якщо ви раніше брали кредити в банках, МФО, вчасно по ним розплачувалися, то ваші дані точно не потраплять в базу поганих кредитних історій в кредитних бюро України (таких організацій декілька, і проблемні кредити можуть потрапити в базу будь-якої з них). Але варто хоча б раз затримати з виплатами по кредиту або взагалі припинити дотримуватися договірних зобов’язань по позиці, як ваші дані точно потраплять в бази кредитних бюро. І, якщо зіпсована кредитна історія через порушення вашої фінансової дисципліни, а не через неуважність співробітників банку або кредитного бюро, то в майбутньому ви не зможете розраховувати на позики в будь-якому банку України, адже перед прийняттям рішення надати вам кредит чи ні, банківська комісія ретельно перевіряє вашу кредитну історію. Ось чому так важливо не допускати того, щоб кредитна історія була зіпсована попаданням в бази кредитних бюро недбайливих позичальників.

 

Є багато людей, які ніколи раніше не брали позики, і, можна, сказати їх історія кредитів ідеальна, тому що вона нульова. Але на практиці виявляється, що нульова кредитна історія також погана для потенційного позичальника, як і погана кредитна історія. Річ у тому, що потенційний отримувач кредиту з нульовою кредитною історією для банку, по суті, «темна конячка», оскільки немає розуміння, як поводитиметься людина, отримавши кредит, чи буде платити вчасно і чи виплатить взагалі.

 

Зіпсувати кредитну історію можна, як уже було сказано, порушенням графіка платежів по кредиту, а також практикою періодично брати мікропозики і занадто частими зверненнями в банк на отримання кредиту. Також прострочення платежу класифікуються як чинні (відкриті, тобто, непогашені по тому кредиту, які ви зараз платите), так і історичні (закриті, тобто, ваші фінансові «гріхи» за старими позиками, але з часом все ж виплачені). Не виключений і людський фактор: ваші дані до кредитного бюро можуть потрапити просто помилково через банківського клерка або помилку комп’ютерної банківської програми.

 

Як виправити кредитну історію?

 

Якщо ж вам потрібно отримати позику більшу, ніж 15 тисяч гривень, то вам потрібні банківські послуги, а, отже, доведеться подбати про те, щоб кредитна історія не викликала питань. З відкритим простроченням навіть не варто подавати чергову заявку на отримання нового кредиту. Якщо ж ви погасите свої старі заборгованості, а потім проведете кілька банківських позик, вчасно виплачуючи їх, то ваша кредитна історія буде виправлена.

 

Занадто часті заявки на кредитування, причому, одночасно в кілька банків відразу (понад 3 потенційних кредиторів), свідчать про гостру потребу в грошах, і характеризують вас в очах банку як не дуже розбірливого фінансового партнера. Виняток становлять іпотеки та автокредити, оскільки тут очевидно, що ви готуєтеся до серйозної покупки, тому шукаєте джерело фінансування відразу в декількох місцях.

 

Якщо вам потрібен кредит на суму до 15 тисяч гривень, а щодо статусу своєї кредитної історії, хороша вона чи погана, ви не впевнені, то ви можете скористатися послугами мікрофінансової організації, наприклад, міжнародної кредитної компанії «СС Лоун». Звернувшись в МФО, ви зможете отримати мікропозику, надавши тільки свої паспортні дані та ІПН, а також банківську карту, на яку надійдуть гроші. Українські мікрофінансові організації більш лояльні до власників нульових і неідеальних кредитних історій, і кредитні перевірки (скоринг) в мікрофінансових організаціях не такі тривалі і жорсткі, як у банках. Але слід пам’ятати, що занадто часті звернення за мікропозиками теж негативно відбиваються на кредитній історії, оскільки в очах потенційного банківського кредитора ви виглядаєте як ненадійний фінансовий партнер, який не вміє правильно і вигідно планувати свої поточні витрати, тому що мікропозики, зазвичай, є невеликими сумами під значний річний відсоток (понад 600-700%). Візьміть за правило не брати понад 1-2 мікрокредитів на рік.

Назад