Що таке субординований кредит?

Банківські фахівці не з чуток знають, що таке субординований кредит, кому і на скільки часу він видається. Така форма кредитування юридичних осіб є взаємовигідною як для позичальника, так і того, хто видав такий кредит.

 

Що значить субординований кредит в Україні?

Субординовані кредити в Україні видаються юридичним особам на термін не менше п’яти років. Основна умова такого фінансування для управління грошовим капіталом – той, хто видає субординований кредит, не має права вимагати погашення від того, хто взяв такий кредит повернення всієї суми, за умови, що позичальник не порушує умови за кредитним договором. Тобто, дострокове погашення неможливе, якщо взятий кредит є субординованим.

 

За умови субординованого кредиту основна заборгованість віддається одноразовим платежем після закінчення терміну кредитного договору, тобто, через п’ять років (до речі, максимальний термін субординованого кредитування не встановлено, тому термін такої позики може бути будь-яким, фактично безстроковим, але за законом – не менше п’яти років). Проводячи аналогії для більш простого розуміння такої форми грошової позики: мікропозика в МФО – це свого роду субординований мікрокредит, що видається на термін від одного до тридцяти днів, і оплата за нього повністю відбувається в кінці дії терміну кредитування. Процентна ставка за субординованим кредитом залишається незмінною протягом усіх 5 років і не може сильно відрізнятися від ринкових ставок аналогічних кредитів. Якщо позичальник оголошений банкрутом, то за його боргами субординований кредит погашається в останню чергу, що виявляється досить вигідним для юросіб. Розірвати такий субординований кредит або внести зміни в договір без узгодження з НБУ не вийде. Заява про дострокове погашення та зміни договору за субординованим кредитом будуть розглядатися саме співробітниками Нацбанку України.

 

На що видається субординований кредит?

Антикризовий захід – це основна причина, для чого субординований кредит береться юридичними особами, такий кредит є інструментом управління капіталом (точніше сказати, збільшенням цього самого капіталу). Подібні позики здатні допомогти підприємству пережити перипетії фінансової кризи і нестабільність ринкової економіки, придбати якусь фінансову стійкість. У літературі можна ще зустріти назву – субординований безвідкличний кредит або скорочено суборд, що надається на термін не менше п’яти років.

 

Для отримання суборди потрібно виконати такі умови:

  • Такі позики видають юрособи (комерційні фірми, державні установи, НБУ), але і фізособа цілком може стати інвестором такого кредитування. Взагалі, для кредитора така форма фінансування дуже приваблива з точки зору вигоди, оскільки в кінці терміну дії договору кредитор отримає солідний прибуток.
  • Основні одержувачі таких безвідкличних позик – банки, страхові компанії, лізингові компанії та фірми, яким потрібно забезпечити капітал. Суборди в принципі нагадують внесок, але принцип дії дещо інший.
  • З огляду на специфічну форму кредиту, відсоткова ставка річних не може перевищувати ставку рефінансування.
  • Під таку позику не буде потрібно додаткове забезпечення.
  • Сума кредитування не лімітується.
  • Під час отримання суборди має значення статутний капітал одержувача позики: безвідкличний кредит на суму, що перевищує статутний капітал на тридцять три відсотки і вище, оподатковується.
  • Необхідні документи для оформлення кредиту: підтвердження фінансового становища позичальника, статути юросіб і паспорта фізосіб, які беруть участь в кредитному договорі. Кредитний договір посвідчується нотаріусом і завіряється в його присутності.
Назад