Афери з банківськими картами

За останні роки українці стали активно користуватися пластиковими банківськими картами. І пропорційно це збільшує кількість шахраїв, які намагаються поцупити гроші з вашого рахунку. Є безліч способів, якими можна зняти незаконно кошти з електронного гаманця. Щоб убезпечити себе від цього, потрібно знати про найпоширеніші способи шахрайства і схеми  викрадення грошей з банківської карти.

Заблокована «сімка»

Шахрай отримує ваш мобільний номер, а потім починає вам надзвонювати з різних номерів. Ви піднімаєте трубку, а на іншому кінці відразу ж відключаються або просять передзвонити. Також можуть поповнити рахунок з особистого номера. Ви в цей момент не розумієте, що відбувається, а шахрай телефонує в сервісний центр і говорить, що він є власником вашого номера. Коли запитують про останні дзвінки, поповненні рахунку, то він справедливо може розповісти про це, дати інформацію, адже він сам дзвонив вам. Після підтвердження співробітниками сервісного центру вашого мобільного оператора того, що саме шахрай є власником номера, він просить зробити дублікат і заблокувати вашу карту.

Вам мобільний номер, сім-карту блокують, а номер переносять на іншу карту. У більшості користувачів банківська карта прив’язана до мобільного номеру, а тепер шахраї отримали відкритий доступ до вашого електронного банкінгу. Є безліч сервісів, які дозволять зняти кошти або зробити покупку тільки за номером банківської карти і телефону, що до нього прив’язаний.

Сьогодні багато банків обговорюють те, щоб убезпечити вашу карту і рахунок від подібного шахрайства. Але поки все сім-картки не будуть прив’язані до паспорту власника, то зупинити це буде занадто складно, тому звертайте увагу на дивні дзвінки на ваш номер.

Зняття готівки в банкоматі без карти

Ця схема шахрайства поширена на сайтах компаній, які пропонують оголошення про продаж товарів. Тут під час обману, вони користуються послугою зняття грошей з вашого рахунку, при яких не потрібна банківська карта. Шахрай робить покупку товару у вас і пропонує заплатити передоплату за нього, після чого просить у вас реквізити і дані карти. Ви вказуєте рахунок, на який потрібно відправити суму для покупки товару, а аферист вводить його на банкоматі, вводить свій номер телефону. На номер приходить повідомлення з паролем для входу, після чого шахрай відразу ж дзвонить вам і вмовляє, що цей пароль потрібен для того, щоб відправити готівку. І тоді він знімає всі гроші з вашої картки.

Будьте уважними і не давайте зайвих даних потенційному покупцеві. Якщо він пропонує надто вигідні умови, то це може бути обманом.

«Ви виграли приз»

Це один з найпоширеніших типів електронного шахрайства. Він спрямований на довірливість людей, найчастіше потрапляють в обійми шахраїв пенсіонери або неуважні люди.

На номер телефону приходить смс або дзвінок про те, що ви виграли в акції / конкурсі / розіграші. Точних даних майже немає, як немає даних і про саму акцію. Серед умов є тільки прохання внести невелику оплату за доставку призу або мінімальну вартість покупки. При чому багатьох навіть не зупиняє той факт, що вони не брали участі ні в яких акціях.

Зараз поширений тип шахрайства, при якому приходить повідомлення про, наприклад, виграш автомобіля і в ньому є посилання на сайт. Здається, що це офіційний сайт салону авто, але насправді це підроблена сторінка, на якій є інформація про розіграші і про те, що переможцям потрібно заплатити по 5 тис. грн для отримання призу на рахунок компанії. Той, хто отримує повідомлення, так радіє, що навіть не помічає очевидних проблем, тому і перераховує гроші.

Повернути суму назад майже неможливо, тому що за законом ви самі відправляєте їх, без примусу. Крім того, шахраї ховаються раніше, ніж ви зрозумієте, що обмануті.

Обман при купівлі-продажі в Інтернеті

Один з найбільш простих типів обману, тому що зараз сотні людей щодня роблять покупки або продаж в інтернеті. Він полягає в тому, що покупець робить передоплату або оплачує “доставку”, але продавець потім не відправляє речі. А після того, як вони це роблять, можна подати скаргу на ваш аккаунт на сайті, щоб видати саме вас за шахрая. Сайт видалить ваш аккаунт і ви навіть не зможете поскаржитися. Або ж шахрай сам видаляє акаунт і змінює номер.

Якщо оплата йшла на банківську карту, то іноді банки можуть допомогти вирішити цю проблему, але зазвичай для рішення необхідна пара місяців, і потрібно мати вагомі докази. Також можна написати заяву в поліцію, якщо сума була великою.

Щоб уникнути такого, робіть покупки тільки після того, як отримаєте товар або з можливістю оплати одночасно з доставкою.

“Ваша карта заблокована”

Ще один популярний вид обману: приходить повідомлення з текстом, що вашу банківську карту заблокували. Власник в паніці, дзвонить по вказаному в повідомленні номеру і потрапляє прямо до шахраїв, які розповідають про уявне блокування картки. Вони просять вказати повністю номер карти, а також пароль і код на мапі, нібито щоб підтвердити, що карта дійсно ваша.

Щоб уникнути такого, потрібно пам’ятати:

  • номер телефону, з якого прийшло повідомлення – це не може бути простий телефонний номер, а саме номер банку;
  • спочатку зателефонувати за офіційним номером вашого банку, щоб зв’язатися з менеджерами;
  • навіть банківські працівники не повинні знати ваш пін-код від картки.
Назад