Що таке фінансова дисципліна?

Уміння контролювати фінанси і стежити за коштами є обов’язковим умінням не тільки для професійних бізнесменів і підприємців, а й звичайних людей. І навчиться цього можна, якщо розібратися в понятті і основні правила фінансової дисципліни. Що це таке і що треба знати, щоб правильно витрачати гроші?

Що значить фінансова дисципліна?

Фінансова дисципліна – це вміння правильно розподіляти кошти, витрачати гроші, так щоб це не було на шкоду основних потреб та обов’язковим оплатам, але при цьому входило в плани і відповідало запитам. Суть в тому, щоб витрачати гроші на те, що треба, але й не забувати про “маленькі радощі”.

У кожного бувало таке, що частина коштів із зарплати відкладалася на поїздку у відпустку, але коли збирається велика сума, то з них беруть половину і купують нову побутову техніку. І покупка здається дуже важливою, але тепер буде набагато менше коштів на відпочинок. Або ж через власну неуважність і забудькуватість ви пропускаєте платити вчасно комунальні платежі … Аналогічних ситуацій дуже багато, але їх можна уникнути, якщо правильно контролювати витрати.

Основні правила і закони фінансової дисципліни

Саме відсутність фінансової дисципліни є причиною таких неприємних ситуацій. Щоб зробити все правильно і розподіляти дохід на все потрібне, можна виділити кілька правил, які треба знати і дотримуватися їх. Завдяки цьому можна не тільки забезпечити собі фінансову стабільність, а й набути впевненості в завтрашньому дні.

Записуйте витрати і доходи – ведіть розрахунок коштів

Це найважливіше і найперше правило будь-якого багатія – знати, куди йдуть гроші. Щоб навчиться фінансової дисципліни, потрібно рахувати свої кошти, вести підрахунок витрат і доходів, обов’язкових платежів та інших внесків. Почніть з того, щоб кілька тижнів постійно записувати всі свої витрати, збирати чеки і контролювати дохід.

Зручно це робити через спеціальну програму на телефон для ведення сімейного бюджету. Зараз є багато спеціальних додатків, хоча більшість платні, але вони дуже зручні.

Налаштуйте додаток “під себе”, записуйте взагалі всі витрати – починаючи від ранкової кави і закінчуючи поїздкою на метро. Також додайте графи готівки і банківських карт, звідки будуть зніматися кошти. Це дозволить вам розібратися з тим, куди саме йдуть фінанси, на що ви витрачаєте гроші, які витрати були запланованими, а які – спонтанні. Як наслідок – ви навчитеся економити і не робити емоційних покупок, зробити більш раціональний підхід до витрат, тому ви точно зможете відкладати.

Уникайте кредитів або плануєте, коли берете їх

Кредит може бути корисним, але одночасно з цим – він відбирає безліч відсотків і повернення довго може затягнутися. Але перш, ніж брати кредит (навіть на найважливіші потреби), заздалегідь сплануйте це, розрахуйте, як ви будете все повертати і тільки потім оформляйте його:

  • Дізнайтеся суми платежів, який треба вносити щомісяця.
  • Уважно прочитайте договір і дізнайтеся, як формується процентна ставка.
  • Не допускайте прострочених обов’язкових платежів.
  • Якщо сума кредиту дуже велика, то час від часу переглядайте варіанти перекредитування від інших банків.
  • Якщо у вас є кредити в декількох банках, то можна подумати про реструктуризацію.

Фінансова дисципліна і контроль фінансів – це дуже важливо для того, щоб кредитна історія залишалася чистою.

Сплачуйте все вчасно

Регулярні платежі – основа правильного ведення фінансів. Їх треба враховувати у витратах в найпершу чергу, адже без них взагалі не обійтися. Це відноситься до всіх обов’язковим витрат – інтернет, оренда квартири, комунальні, кредити, сервіси та інше. Як тільки отримуєте зарплату, відразу відкладіть цю суму і навіть не розраховуйте на неї.

Не купуйте непотрібні речі

Ви навіть не помічаєте, наскільки часто витрачаєте гроші на те, що вам не потрібно або чим користуватися не будете. Наприклад, у багатьох вдома все ще підключені стаціонарні телефони і з рахунку знімаються гроші за його оплату (невеликі, але все ж), є підписки на музичні сервіси та сервіси типу Netflix, хоча в останні кілька місяців ні музики, ні серіалів ви не дивилися… Ми платимо за непотрібні товари в магазині, за непотрібні послуги на заправках, непотрібні пакети на мобільному і безліч іншого.

Якщо вести витрата фінансів і контролювати регулярні платежі, то ви повинні помітити, що великі суми йдуть на те, що вам насправді не треба. Відмовтеся від цього і зможете заощадити!

Купуйте якісні потрібні речі

Фінансова дисципліна – це не просто вміння витрачати на те, що потрібно, але і раціональний підхід до покупок. Ми часто вирішуємо заощадити і купуємо трохи дешевші речі.

Наприклад, покупка якісного і досить дорогого устаткування для регуляції подачі енергії в будинок, сучасних батарей, установка лічильників допомагає в перспективі суттєво зменшити витрати на комунальні платежі. Тобто, ви відразу витратили більше на якісні товари, але в майбутньому зменшили витрати на регулярні платежі.

Фінансова дисципліна – це вміти прораховувати на майбутнє; економити там, де потрібно і вкладати кошти в те, що важливо.

Назад