Як банки обманюють людей на кредитах?

Існує певна і досить таки численна група населення в Україні, яка з самого початку не довіряє банкам, вважаючи, що банки обманюють людей по кредитах, і тому намагається використовувати тільки власні накопичення і може брати в борг тільки у рідні і знайомих. Але в житті можуть виникнути такі ситуації, коли без кредитування вже не обійтися, тому доведеться звертатися в фінансові інститути – банки, ломбарди, кредитні спілки та мікрофінансові організації (МФО).

 

Те, що банк заробляє на абсолютно всіх кредитах, позиках, розстрочках, лізингових і факторингових програмах, це не дивно і в принципі нормально. Інакше який сенс банківським структурам нести фінансові ризики, надаючи позики і не отримуючи від цього прибуток? Але, разом з тим, треба розуміти, що банки надають послуги на підставі ліцензії, перебувають у правовому полі України. І, якщо ви розумієте, як обманюють людей в банках під час кредитування, то ви маєте повне право звернутися до суду, оскільки ваші права як споживача порушені. Суд завжди, перш за все, на стороні закону і захисту прав споживача, а не на боці багатого і впливового банку.

 

Схеми, як банки обманюють на кредитах, досить однотипні і поширені у всіх банках, як в державних, так і комерційних, як українських, так і з іноземними капіталовкладеннями. Зазвичай, в умовах надання позики купа невідповідностей, завуальованих пунктів, які націлені на те, щоб позичальник в результаті заплатив більше, ніж передбачала реклама програми кредитування.

 

Отже, основні схеми, як банки обманюють позичальників, такі:

  • Кредит без відсотків. Здавалося б, повний абсурд – навіщо банку просто віддавати свої гроші на тривалий час і потім нічого не отримувати натомість? Але реклама «безвідсоткового кредиту» настільки потужний маркетинговий хід, що багатьох потенційних позичальників ця рекламна фраза змушує повністю забути очевидний факт – безкоштовний сир тільки в мишоловці. Навіть якщо банк не бере відсотки за кредит, він бере свій прибуток в додаткових комісійних зборах. Тому варто дуже уважно читати кредитний договір з 0%, перш ніж його підписати.
  • Товари в розстрочку. Сильна конкуренція на ринку товарів народного споживання змушує продавців пропонувати свою продукцію купити в розстрочку. Якщо ви підписуєте договір безпосередньо з магазином, то в цьому немає нічого сумнівного. Якщо ж під час покупки в розстрочку ви починаєте спілкуватися в магазині з представником банку, то це вже вважається кредитом, в умовах якого, можливі ретельно приховані комісії, що збільшують тіло розстрочки. Якщо ж розстрочка через банк дійсно чесна і справедлива, то на кінцевій вартості товару вона не відобразитися (фактично, продавець просто за рахунок відсутності відсотків за кредитування робить вам знижку на покупку).
  • Приховані платежі. Комісійні збори, про які в рекламному буклеті по кредит зазвичай не сказано ні слова. Це найбільш частий спосіб обману під час кредитування, причому, з юридичної точки зору все законно, оскільки в договорі комісія прописана. Правда, петитом (6-й кегль – найдрібніший друкарський шрифт) або в виносці під «зірочкою» в самому низу сторінки.
  • Додаткові послуги: добровільно і примусово вам можуть нав’язувати різні платні опції (страховки, мобільний сервіс). Причому, страховка кредиту завжди обов’язкова – банки страхують свої ризики не отримати від вас позику і відсотки по ній. Інша справа, що вам пропонують певний список партнерських страхових компаній або зводять ваш вибір до одного страховика. Обман в цьому випадку полягає в тому, що страхувати кредити без посередництва банківського клерка набагато дешевше.
  • Пільгові періоди (так звані «грейс-періоди»), протягом яких не треба платити відсотки. Така відстрочка платежу протягом 55-62 днів (у різних банків по-різному) привертає тих, хто бере кредити, але ця послуга дуже неоднозначна: можна легко влізти в боргову «кабалу», якщо не уточнити, з якого моменту починається відлік грейс- періоду.
  • Додаткові платежі. Банк може додатково стягувати з позичальника гроші за переведення в готівку, користування кредитною карткою, нараховувати пеню за прострочення платежу.
Назад