Як відбувається стягнення боргів за кредитом?

Сім разів відмір – один раз відріж. Саме про це відоме прислів’я варто пам’ятати, якщо ви зважилися на кредитування. Завжди потрібно запитувати себе, чи готовий я дотримуватися в майбутньому умов кредитного договору, чи дозволять мої доходи оплачувати відсотки по кредитах, оскільки крім кредитних відсотків є ще страховки по кредиту та інші додаткові платежі. Адже ще трапляються такі непередбачені обставини, як втрата постійної роботи з хорошим доходом або інші ситуації, коли ваші платіжні можливості обмежені.

 

Коли проводиться стягнення кредитних боргів?

Якщо ж ви все-таки взяли позику в банку або мікрофінансовій організації, але неправильно розрахували свої сили і не готові виплачувати кредитні зобов’язання, то будьте готові знати, як відбувається стягнення боргу по кредиту в банку або МФО.

 

Цей матеріал буде повчальний і для тих, хто вирішив не виплачувати борги за кредитами не з об’єктивних причин, пов’язаних з економічною кризою, втратою роботи, банкрутством, за станом здоров’я та у зв’язку з непередбаченими витратами, а пішов на невиплату боргів цілком свідомо:

  • Через шахрайство (кредит брався, але виплачувати його навіть не планували).
  • Виїзд за кордон на заробітки або ПМЖ.
  • Кредит безвідповідально оформлявся на третю особу, яка поза зоною доступу і не збирається платити за боргами.
  • Є спірна ситуація з кредитором, і позичальник принципово не хоче оплачувати занадто великі відсотки і комісії.

 

Способи і час, коли почнеться примусове стягнення боргу за кредитним договором, залежать від стратегії роботи банку або МФО. У будь-якому випадку, позичальник, який прострочив обов’язкові платежі по кредиту, повинен розуміти, що кредитор буде дотримуватися законних способів стягнення боргу, якими б жорсткими, нав’язливими, незручними і неприємними вони не були для боржника.

 

Банк буде намагатися повернути борги за допомогою внутрішнього колекторського департаменту або спробує стягнути борг за допомогою факторингової компанії – фірми-посередника, яка здійснює колекторську діяльність, співпрацює з банком за договором факторингу. Обидва способи законні, поки позичальнику-боржнику не стануть погрожувати і залякувати його втратою майна, свободи, розголошувати банківську таємницю, порушувати права приватної власності аж до погроз і здійснення фізичного насильства і розправи.

 

Стягнення боргів виконується за досить поширеним алгоритмом: починаються і, з часом, стають частіше телефонні дзвінки, розсилка повідомлень SMS, а також в Viber, Telegram, WhatsApp. Причому, така активна комунікація з оповіщенням про заборгованість ведеться не тільки безпосередньо з боржником, про борг повідомляється близьке оточення позичальника: рідня, співробітники і керівництво на роботі, сусіди. Цю діяльність виконують колектори банку або колектори з факторингової компанії, яким банк робить замовлення на посередницькі послуги зі стягнення заборгованості або, що ускладнює становище боржника, перепродує повністю борг колекторам і, тим самим, змінюється кредитор.

 

Як правильно вчинити в такій ситуації, коли боржника атакують, причому на абсолютно законних підставах, листами, дзвінками і смс-ками, і, до того ж, про заборгованість знають друзі, родичі, колеги по роботі, керівництво і всюдисущі сусіди? Будьте готові нести юридичну відповідальність за підписаним кредитним договором. Домагайтеся розстрочки і реструктуризації боргу, спілкуйтеся з кредитором, не уникайте спілкування – відповідайте на дзвінки і листи, хоча, найчастіше боржник йде хибним шляхом і пускається «у всі тяжкі»: змінює номер телефону, блокує і заносить в «чорний список» всі номери, з яких телефонують колектори. І найголовніше – намагайтеся за будь-якої можливості вносити гроші для погашення заборгованості, якою б великою вона не була: навіть регулярні кілька сотень гривень, щоб погасити борг розміром кілька десятків тисяч гривень будуть позитивно розцінені кредитором як прагнення боржника виправити ситуацію, що склалася.

 

Завдання будь-кого хто заплутався в боргах – не допустити передачі справи до суду, в якому боржнику доведеться виступати в ролі позивача перед банком або МФО. Судові розгляди не підуть на користь – суд може винести рішення не на користь позичальника, і тоді кредитор може повернути борг коштом арештованого і проданого з публічних торгів майна боржника.

Назад