Як відбувається стягнення боргів за кредитом?

Сім разів відмір, один раз відріж. Саме про це відоме прислів’я варто пам’ятати, якщо ви зважилися на кредитування. Себе потрібно запитати, чи готові ви дотримуватися в майбутньому умов кредитного договору, чи дозволяють ваші доходи оплачувати відсотки по кредитах, адже окрім кредитних відсотків є ще страховки по кредиту та інші додаткові платежі. А ще бувають такі непередбачені обставини, як втрата постійної роботи з хорошим доходом або інші ситуації, коли ваші платіжні можливості досить обмежені.

 

Коли проводиться стягнення кредитних боргів?

 

Якщо ж ви все-таки взяли позику в банку або в мікрофінансовій організації, але неправильно розрахували свої сили і не готові виплачувати кредитні зобов’язання, то будьте готові знати, як відбувається стягнення боргу по кредиту в банку або МФО.

 

Цей матеріал буде повчальний і для тих, хто вирішив не виплачувати борги за кредитами не з об’єктивних причин, пов’язаних з економічною кризою, втратою роботи, банкрутством, за станом здоров’я та у зв’язку з непередбаченими витратами, а пішов на невиплату боргів цілком свідомо:

  • Через шахрайство (кредит брався, але виплачувати його навіть не планували).
  • Виїзд за кордон на заробітки або ПМЖ.
  • Кредит безвідповідально оформлявся на третю особу, яка знаходиться поза зоною доступу і не збирається платити за боргами.
  • Є спірна ситуація з кредитором, і позичальник принципово не хоче оплачувати занадто великі відсотки і комісії.

 

Способи і час, коли почнеться примусове стягнення боргу за кредитним договором, залежать від стратегії роботи банку або МФО. У будь-якому випадку, позичальник, який прострочив обов’язкові платежі по кредиту, повинен розуміти, що кредитор буде дотримуватися законних способів стягнення боргу, якими б жорсткими, нав’язливими, незручними і неприємними вони не були для боржника.

 

Банк буде намагатися повернути борги за допомогою внутрішнього колекторського департаменту або спробує зробити стягнення боргів з боржника факторинговою компанією фірмою-посередником, що здійснює колекторську діяльність, співпрацює з банком за договором факторингу. Обидва способи законні, поки позичальнику-боржнику не стануть загрожувати і залякувати його втратою майна, свободи, розголошувати банківську таємницю, порушувати права приватної власності аж до погроз і здійснення фізичного насильства і розправи.

 

Стягнення боргів виконується за досить поширеним алгоритмом: починаються і, з часом, частішають телефонні дзвінки, розсилка повідомлень SMS, а також в Viber, Telegram, WhatsApp. Причому, така активна комунікація з оповіщенням про заборгованість ведеться не тільки безпосередньо з боржником, про борг повідомляється і близьке оточення позичальника: рідня, співробітники, керівництво на роботі, сусіди. Цю діяльність виконують колектори банку або колектори факторингової компанії, яким банк робить замовлення на посередницькі послуги зі стягнення заборгованості або, що ускладнює становище боржника, перепродає повністю борг колекторам і, тим самим, змінюється кредитор.

 

Як правильно вчинити в такій ситуації, коли боржника атакують, причому на абсолютно законних підставах, листами, дзвінками і смс-ками, і, до того ж, про заборгованість знають друзі, родичі, колеги по роботі, керівництво, та навіть сусіди? Будьте готові нести юридичну відповідальність за підписаним кредитним договором. Домагайтеся розстрочки і реструктуризації боргу, спілкуйтеся з кредитором, не уникайте спілкування відповідайте на дзвінки і листи, хоча, найчастіше боржник йде хибним шляхом і пускається «у всі тяжкі»: змінює номер телефону, блокує і заносить в «чорний список» усі номери, з яких телефонують колектори. І найголовніше намагається за будь-якої можливості вносити гроші для погашення заборгованості, якою б великою вона не була: навіть регулярні кілька сотень гривень при борзі в кілька десятків тисяч гривень будуть позитивно розцінені кредитором як ваше прагнення виправити ситуацію, що склалася.

 

Завдання будь-якого, хто заплутався в боргах не допустити передачі справи в суд, в якому боржнику доведеться виступати в ролі позивача перед банком або МФО. Судові розгляди не підуть на користь суд може винести рішення не на користь позичальника, і тоді кредитор може повернути борг коштом арештованого і проданого з публічних торгів майна боржника.

Назад