Яка пеня за несплату комунальних послуг у 2022 році в Україні?

Ви помічали, що в чергах на оплату «комуналки» так багато літніх людей? І справа навіть не в тому, що молодим легше робити платежі онлайн. Просто люди старшого покоління завжди більш дисципліновані в такому питанні, як оплата комунальних послуг, і тому роблять необхідні перерахування вчасно. А все тому, що раніше існувало таке поняття, як «пеня», тому люди намагалися дотримуватися графіка платежів, оскільки розмір пені за несплату комунальних послуг збільшував витрати і без того небагатих радянських громадян.

 

Що таке пеня за несплату комунальних послуг в Україні?

 

Пеня – слово, похідне від англійського слова penalty («штраф», «покарання», «стягнення»), це означає додатковий штраф за невчасно внесені гроші за послуги. Пеня може бути всюди, де є домовленість про періодичну або поетапну оплату. Але поширення такий вид штрафу отримав саме в комунальних платежах, і раніше всі відповідальні платники знали, як розраховувати пеню за несплату комунальних послуг, і тому намагалися дотримуватися термінів виплат.

 

Примітно, що в незалежній Україні з розпадом Союзу поняття «пені» за оплату комунальних послуг нікуди не поділося, але практика її нарахування практично не велася. Однак, систематичні порушення громадянами України виплат за комунальні послуги призвели до того, що водоканали, служби газу та інші енергетичні структури не отримували необхідні суми, що призводило до недоотримання казною України необхідних коштів на розвиток комунального сектора. Це призводить до того, що ми бачимо: систематичні прориви труб з гарячою водою як на вулицях, так і всередині будинків, перебої з електрикою, диряві дахи і затоплені підвали в багатоквартирних будинках, несвоєчасне підключення опалення, десятиліттями не ремонтовані дороги у дворах.

 

Тому, в червні 2019 року набула чинності постанова, яка повернула «пеню» в платіжки за «комуналку». Такий захід є не тільки покаранням, а й свого роду інструментом нагадування про те, що до певної дати (зараз платіжки приходять поштою і завантажуються в онлайн-кабінети платників у період з 5 по 10 число кожного місяця, а кінцева дата оплати – це 20-е число кожного місяця). До цього терміну слід поквапитися і розрахуватися з боргами по квартплаті, водопостачанню, електриці та газу. Оскільки, починаючи з 20-го числа поточного місяця і до його кінця буде нараховуватися пеня в розмірі 0,01% на залишок боргу. Нарахування пені припиниться тоді, коли буде погашена заборгованість.

 

Яка пеня нараховується за несплату комунальних послуг в Україні?

 

На сьогодні законодавством України чітко прописаний механізм обчислення несвоєчасної квартплати. Проте під час нарахування пені є певні обмеження її розміру:

 

  1. Борги за комуналку обкладаються пенею, тільки якщо ця заборгованість виникла з 01.05.2019. За минулі періоди пеня нараховуватися не буде. Щойно борги перевищать 84 тис. грн, на безвідповідального квартиронаймача подадуть в суд. Швидше за все, буде призначена процедура реструктуризації виплати боргу, але в Україні вже є прецедент, коли за великі невиплати «комуналки» квартира була продана з аукціону і так були списані борги по квартплаті. Зі старими боргами допоможе поступово розрахуватися система швидких позик. А, якщо з весни 2019 року у вас знову виникли труднощі з оплатою квартири, рекомендується знову ж скористатися мікрокредитом і не накопичувати борги, які можуть “обрости” пенею.
  2. Розмір штрафу за несвоєчасну оплату послуг ЖКГ не може перевищувати 0,01% від всієї суми квартплати за кожний день прострочення, а також нарахована пеня не може бути вище всієї суми боргу. Статистика нарахування пені каже, що середній показник таких стягнень становить близько 4%.

 

Пеня не нараховуватиметься, тільки в таких випадках:

  1. Затримка державою виплат субсидії.
  2. Підтверджені документально затримки заробітної плати.
  3. Власник житла – пільговик, на 100% звільнений від квартплати.
  4. Якщо не укладені договірні відносини з компанією, постачальником комунальних послуг.
Назад