Як розрахувати прибутковий податок із зарплати: нарахування і мінімізація?

Податок з усіх без винятку доходів фізичних осіб існує ще з самих незапам’ятних часів. Отже, цей збір завжди був, є і безсумнівно буде в кожній державі. Нарахування прибуткового податку є одним з головних джерел поповнення скарбниці і відновлення стабільності бюджету країни.

 

ПДФО (Податок на доходи фізичних осіб) є державним збором, який регулюється IV розділом Податкового кодексу України. Утримання прибуткового податку з заробітної плати відбувається з доходів як резидентів, так і нерезидентів. Варто також відзначити, що оплату розглянутого збору повинні вносить і фізичні особи підприємці, і роботодавці.

Категорії платників податку ПДФО

  • Резиденти (фізичні особи, які мають право проживання на території України). Сума прибуткового податку розраховується як на внутрішній заробіток, так і на доходи від іноземної діяльності. Другий варіант є актуальним для тих резидентів, які періодично або постійно знаходяться за кордоном на заробітках.
  • Нерезиденти. Обчислення податку з доходів фізичних осіб, які не мають права проживання в Україні, проводиться виключно з доходів від діяльності на території країни.
  • Податковий агент. По суті, це роботодавець, який несе відповідальність за нарахування та своєчасну виплату податку ПДФО. Незважаючи на те, що сума прибуткового податку вираховується з заробітної плати найманого працівника, саме податковий агент є відповідальним за реалізацію державного збору.

Застосування соціальної пільги в оподаткуванні

 

Як розрахувати прибутковий податок із зарплати, знають не всі. Але сьогодні технології не стоять на місці і кожен бухгалтер за допомогою податкового калькулятора може без проблем зробити всі необхідні розрахунки.

Що стосується соціальної пільги, це допомагає значно знизити щомісячне податкове навантаження. Іншими словами, пільгове оподаткування дає можливість платити прибутковий податок у мінімальному обсязі. Визначається ця пільга в процентному співвідношенні до прожиткового мінімуму для працездатних фізичних осіб на перше січня в розрахунку на місяць. Але, так як прожитковий мінімум має тенденцію дуже швидко змінюватися, отже, і розмір соціальної пільги на оплату ПДФО також не стоїть на місці.

 

Варианты минимизации налога на доходы физических лиц

 

Принимая во внимание то, что экономическая обстановка в Украине на сегодняшний день оставляет желать лучшего, каждый налогоплательщик старается экономить там, где это возможно. Что касается способов снижения уровня налогообложения с доходов физических лиц, в большинстве случаев граждане Украины прибегают к следующим вариантам:

  • Наемный сотрудник не имеет официального трудоустройства. Иными словами, работник выполняет свои трудовые функции без оформления. “Черная зарплата” выдается в конверте и нигде не фиксируется. В этом случае налогообложение доходов автоматически исключается.
  • “Серое оформление”. Сотрудник оформляется на неполную ставку или минимальную заработную плату. Что касается полной выплаты, остальная часть зарплаты передается в руки работнику без фиксации в соответствующих органах.
  • “Белая зарплата”. Несмотря на то, что данный метод является самым затратным, указание правдивого уровня дохода сотрудников дает возможность избежать возможных штрафов за укрывательство от уплаты налогов. 

 

Чтобы уточнить реквизиты, куда можно сделать оплату НДФЛ, необходимо обратиться в местные налоговые органы.

Назад