Кому присвячені одні з найкрасивіших українських грошей та де їх шукати: серія монет “Видатні особистості України”

“Видатні особистості України” – серія ювілейних та пам’ятних монет, започаткована Національним банком України у 1996 році. Наразі серія нараховує 169 монет різного номіналу та матеріалу, присвячених відомим українським діячам, які зробили значний внесок у історію та культуру нашої держави. Серед них – Микола Амосов, Павло Тичина, Василь Сухомлинський, Михайло Грушевський, Петро Могила та інші.

 

Розпочала серію ювілейна монета “Богдан Хмельницький” номіналом 200 000 карбованців. Монета присвячена 400-річчю з дня народження Богдана Хмельницького – видатного гетьмана України, державного, політичного і військового діяча XVII століття, який зробив значний внесок у становлення української державності. З одного боку ювілейної монети зображено київський пам’ятник Богдану Хмельницькому, з іншого – герб України та номінал монети. Монету було введено в обіг 19 липня 1995 року.

 

19 жовтня 2022 року введено в обіг нову пам’ятну монету номіналом у 2 гривні. Її присвятили видатній українській оперній та камерній співачці Соломії Крушельницькій, 150-річний ювілей якої відзначається цього року на рівні ЮНЕСКО. На аверсі монети у центрі розміщено зображення Соломії Крушельницької в сценічному образі Аїди, поруч – стилізовані куліси, прикрашені декоративним орнаментом. На реверсі монети зображено портрет співачки, праворуч від якого – стилізоване крило метелика, що символізує один з найвідоміших образів Крушельницької в опері “Мадам Баттерфляй”.  

 

Вага монети – майже 13 грамів, загальний тираж – 30 тисяч штук. Монета виготовлена з нейзильберу.

 

Купити пам’ятні монети можна безпосередньо через Нацбанк – у відділеннях Департаменту грошового обігу практично у всіх регіонах. У Києві цим займається спеціалізований магазин на Контрактовій площі 2Б. Монети надходять туди відразу після введення в обіг. 

 

Ще один спосіб купівлі – попереднє замовлення через сайт НБУ.

 

Продають нумізматичну продукцію й деякі відділення Ощадбанку та Укргазбанку або у інших комерційних банках України.

 

Ціни залежать від матеріалу. Так, наприклад, монету, присвячену Любомиру Гузару (патріарх, у 2001 році очолив Українську греко-католицьку церкву), зі срібла можна купити за 6825 гривень, а з нейзильберу – за 64 гривні. А нова монета із зображенням Соломії Крушельницької в сувенірній упаковці коштує 194 гривні.

Назад