Що таке дефолт і що трапиться з кредитами?

Можливий дефолт у економіці викликає просто панічні страхи у українських вкладників. Але, як показує практика, вплив його на економічну систему країни може бути як негативним, так і позитивним. У цій статті ми розглянемо, що відбувається при дефолті, який вплив він може мати на банківську систему, а також які наслідки дефолту можна очікувати нашим співвітчизникам.

Для чого необхідно оголошувати дефолт?

Дефолт можна оголосити внаслідок переговорів з кредиторами, якщо держава не має можливості в повному обсязі або частково розрахуватися зі своїми боргами. У цьому випадку частина боргу списується, а залишок переноситься на більш пізній термін.

Нерідко розглядаючи питання, “Що таке дефолт?”, непрофесіонали в області банківської справи порівнюють це явище з банкрутством підприємства. Це не зовсім так, тому що внаслідок дефолту підприємство може бути ліквідовано. Що стосується країни, це просто неможливо. Держава продовжує існувати і функціонувати. Що стосується обмежень, протягом п’яти-семи років представники країни, яка зазнала краху банківської системи, не можуть звертатися в зовнішні структури з метою кредитування або міжнародних позик. 

Можливі наслідки дефолту

Розглядаючи, що означає дефолт для країни, варто відзначити, що наслідки національного банкрутства можуть бути наступними:

  • Різке зниження курсу національної валюти. Це відбувається через те, що під час дефолту не спостерігається колишній приріст іноземних інвестицій. Крім цього, багато вкладників, які робили вклади в даній країні, намагаються якомога швидше відкликати свої інвестиції. Внаслідок зниження курсу національної валюти спостерігається різке зниження економічного приросту.
  • Виникає гострий бюджетний дефіцит. Для того, щоб його покрити, необхідно скоротити витрати і примножити зовнішні інвестиції. Внаслідок дефолту спостерігається значний збій налагодженої системи фінансування.
  • Скорочення соціальних державних програм. Таким чином, внаслідок дефолту насамперед страждає населення країни і її інфраструктура.

Основні ознаки дефолту насамперед відчувають найбідніші верстви населення держави. Через значне скорочення економічного приросту відчутно знижується рівень пенсій, соціальних виплат, зарплат, державних стипендій і так далі. Як показує практика різних держав, в разі можливого дефолту, бідні верстви населення стають ще біднішими!

Що стосується активів держави, тут під час дефолту спостерігається певне зниження вартості. Отже, в плюсі ​​можуть залишитися тільки ті інвестори, які не бояться зробити свої капіталовкладення саме в активи даної країни. Але, як правило, такі капіталовкладення здійснюються лише після того, як держава надасть інвесторам певні гарантії захисту їхніх інвестицій.

Які плюси можуть бути у дефолту?

Країни, які знаходяться в стані дефолту, нерідко звертаються в Міжнародний валютний фонд з метою отримання фінансової допомоги. В обмін на додаткове фінансування, держава зобов’язується провести ряд певних реформ. Ситуація, що склалася, значно спрощує процес реформації, що не можна не відзначити, як позитивний бік дефолту. Але, також необхідно зробити акцент на тому, що для проведення внутрішньо державних реформ по банкрутству держави можна і не чекати!

Що робити, якщо настав дефолт?

  • На державному рівні представники країни-банкрута повинні вести переговори з кредиторами. На цьому етапі встановлюється план реструктуризації заборгованості, що утворилася і оптимізації її погашення. У тому випадку, якщо держава робити виплати не збирається, є ряд механізмів, які все ж зобов’яжуть представників влади відповідно до чинних законодавчих актів вирішити проблему.
  • Завдяки новим зовнішніми кредитами можна постаратися відновити приріст в області економіки. Але тут важливо розуміти, що кредитори будуть чітко контролювати внутрішньодержавні витрати грошових надходжень.
  • Що стосується населення країни-банкрута, тут необхідно максимально виключити можливість паніки.

Якщо говорити про розвиток найгіршого сценарію дефолту, країна просто відмовляється повертати свої борги. Що стосується безпосередньо України, наша країна жодного разу цього не робила.

Назад