
Що таке Iban і для чого він потрібен в Україні
У житті сучасної людини дуже багато речей можна робити, не виходячи з дому. Наприклад, проводити різні фінансові операції, оплачувати комунальні рахунки, покупку товарів, поповнювати банківські рахунки або робити переклади в інші банки. Світова фінансова система вже давно міцно зав’язана на світову мережу. З одного боку, це збільшує ризики злому і крадіжки грошей, з іншого боку, набагато спрощує і прискорює проведення різних фінансових транзакцій. Оскільки проблемні ризики набагато нижче тієї вигоди, яку надають онлайн платежі, фінансові операції, в переважній більшості випадків, проводяться в віддаленому режимі.
5 серпня 2019 року банківська система України почала перехід на міжнародний формат банківського рахунку IBAN (International Bank Account Number). За короткий проміжок часу всі технічні і правові питання переходу на новий формат були вирішені, і з 13.01.2020 всі банки України працюють через IBAN.
Як виглядає IBAN
Слід сказати, що структура IBAN-коду в кожній країні може бути різною. В Україні IBAN-код включає 29 позицій:
- Код починається з символів UA, які говорять про те, що даний код належить українському банку.
- Наступні дві цифри в IBAN-коді є контрольним значенням, за яким можна визначити справжність IBAN-коду.
- Наступні 6 цифр ідентифікують банк, якому належить даний IBAN-код (МФО банку).
- Решта символів є розрахунковим рахунком в банку
Навіщо потрібен IBAN
За допомогою IBAN-коду Національний банк України проводить модернізацію своєї електронної платіжної системи, інтегруючи її під європейські стандарти. Використання IBAN-коду клієнтами банку спрощує проведення грошових транзакцій. Відтепер немає необхідності вводити різні банківські реквізити (МФО, розрахунковий рахунок), досить вказати IBAN-код одержувача.
IBAN-код дозволяє:
- Ідентифікувати клієнта, якому переводяться гроші або платника, а також банк.
- Скоротити число реквізитів, які раніше необхідно було заповнювати при проведенні платіжних операцій.
- Прискорити проведення платежів
- Уникнути вказівки рахунку в форматі СВІФТ при здійсненні міжнародних платежів.
- Використання QR-коду, в яких «зашитий» IBAN-код, ще більш прискорює і спрощує процес проведення онлайн платежів. Все, що потрібно для здійснення платежу – за допомогою смартфона відсканувати QR-код, що містить IBAN, після чого можна проводити платіж.
Де можна дізнатися IBAN-код
Провести генерацію потрібного IBAN-коду можна на офіційному сайті Нацбанку України. Для цього треба зайти на сторінку сайту https://bank.gov.ua/ua/iban. У лівій частині сторінки можна ввести старі банківські реквізити (МФО, № рахунку), після чого натиснути кнопку «Розрахувати IBAN».
Всі нові банківські рахунки в Україні відкриваються в IBAN-коді. Всі старі рахунки своїх клієнтів банки перевели на IBAN самостійно, без участі самого клієнта. Після того, як процес переходу був закінчений, всі клієнти були сповіщені про нові зміни.
21.01.2022
НазадЯка сума Вам потрібна?