Скільки потрібно заробляти для покупки квартири в Україні?

Придбання власної житлової площі – це процес, який є особливим для кожної людини. Це обумовлено тим, що в силу певних чинників, не кожен житель нашої країни може собі дозволити хоча б раз в житті купити квартиру. За статистикою українська сім’я з середнім достатком бере участь в процесі придбання житлової площі менше одного разу в житті.

Скільки потрібно збирати, щоб стати власником квартири?

На сьогоднішній день середньостатистичний українець на місяць заробляє близько 9800,00 грн. Лідерами за зарплатними показниками є такі міста, як Суми і Херсон. Беручи до уваги даний показник, виникає питання – “Як середньостатистичної сім’ї можна накопичити на власне житло?”

Крім фактора заробітної плати, необхідно брати до уваги те, що курс долара не стоїть на місці. У порівнянні з минулими періодами, однокімнатні квартири в Києві в 2021 році в середньому зросли в ціні на 4-5 тисяч доларів. Це говорить про те, що при наявності необхідної суми в 2020 році, потенційному покупцеві сьогодні доведеться відкласти придбання через нестачу грошових коштів. А з зарплатою в 10 000,00 грн тривалість даного періоду може неабияк затягнутися.

Що стосується іпотеки, тут також виникає велика кількість проблем. Відсоткова ставка на придбання житла в Україні є найвищою серед інших європейських держав. Статистичні дані зводяться до того, що купуючи квартиру в кредит під 20% річних, виплату такої іпотеки українцеві з середнім рівнем заробітної плати доведеться виробляти, як мінімум, 23-24 роки.

Середня вартість житла в різних містах України

 • Київ. Середня вартість однокімнатної квартири в столиці України на сьогодні становить близько 57000,00 доларів. Варто відзначити, що нерухомість в Києві незмінно залишається найдорожчою в порівнянні з іншими містами нашої країни. Якщо ви маєте намір вкласти свої заощадження в однокімнатну київську квартиру, збирати кошти необхідно починати вже зараз. Навіть при найвищих показниках заробітної плати, щоб зібрати кошти на покупку житла в Києві, буде потрібно термін не менше тринадцяти років.
 • Одеса. Це місто-герой займає друге місце за вартістю нерухомості в Україні. Ціна однокімнатної квартири в Одесі складає приблизно 38000,00 доларів. При зарплаті 12000,00 грн в місяць накопичити на своє житло вийде не раніше, ніж через десять років.
 • Львів. Ціна однушки у Львові в середньому на сьогодні становить 33000,00 доларів.
 • Харків. Для того, щоб обзавестися особистим житлом в Харкові, як мінімум знадобиться 25000,00 доларів.

Безумовно, вартість первинного житла в новобудовах може значно відрізнятися від вищенаведеної і збирати гроші на покупку нової нерухомості доведеться набагато довше. Але, як видно з наведеної статистики, звичайному робочому людині зібрати гроші на покупку навіть однокімнатної квартири в одному з великих міст України дуже складно.

Що стосується невеликих міст і населених пунктів, тут ситуація виглядає трохи інакше. Наприклад, для покупки житла в Чернігові, з заробітною платою в розмірі 9000,00 грн. накопичити на власне житло в середньому можна за шість років. Однак, тут також необхідно враховувати те, що вартість нерухомості з кожним роком може змінюватися, так само, як і курс долара.

Швидше за все вийде назбирати на покупку квартири в місті Кривий Ріг. Тут однокімнатні квартири без ремонту в середньому коштують близько 7500,00 доларів. Це говорить про те, що з заробітною платою 10000,00 грн. купити свою квартиру вийде вже через два роки. Вартість нерухомості в цьому місті така низька в силу несприятливої ​​екологічної обстановки.

А може все таки кредит?

Іпотека – це кращий варіант в тому випадку, якщо для покупки квартири не вистачає всього частини необхідної суми. Не варто брати кредит на покупку нерухомості “з нуля”. Справа в тому, що чим більше сума кредиту, тим більше вам доведеться переплачувати за такі бажані квадратні метри. Оформляючи розстрочку на придбання квартири на тривалий термін, ви переплачуєте майже в два рази. Це може привести до значного зростання боргу, як наслідок до його подальшої невиплати і навіть до втрати тільки що купленої квартири.

Але, в тому випадку, якщо вам не вистачає зовсім трохи, взяти розстрочку на рік і нарешті в’їхати в таку бажану квартиру буде одним з найбільш правильних варіантів. В цьому випадку ви виключіть такі несприятливі фактори, як ризики пов’язані з ростом курсу долара, подорожчання нерухомості і багато іншого.

Допомога держави

При розгляді варіантів придбання квартири, багато наших співвітчизників сподіваються на допомогу держави. Багато-хто чув про програми допомоги інвалідам, багатодітним сім’ям, військовослужбовцям і так далі.

На практиці картина йде трохи інакше. Державні програми працюють тільки в разі, якщо ваша сім’я відноситься до категорії дуже потребують, ви інвалід, який брав участь в бойових діях або у вашій родині не менше 10 дітей. Хоч як це прикро, але на цьому першочерговий список закінчується і, щоб отримати квартиру за гроші країни, доведеться провести в черзі дуже багато років. У деяких випадках у людей на це йде ціле життя, а результат нульовий.

План накопичення грошей на покупку своєї квартири

Накопичити гроші на покупку квартири – це завдання не з легких. Перш за все це пов’язано з тим, що середня зарплата звичайного робітника на сьогодні становить 10-15 тисяч гривень. Отже, цих грошей ледь вистачає на те, щоб прогодувати сім’ю і оплатити комунальні послуги.

Але, якщо ви все ж вирішили не опускати рук і почати збирати на свою власну нерухомість, необхідно дотримуватися наступних принципів фінансової грамотності:

 • Відмова від згубних звичок. Таку економію по достоїнству оцінять завзяті курці. Як показує статистика, в середньому на покупку сигарет в рік йде близько 20000,00 грн. Звичайно, 30 грн. в день – це майже непомітно. Але якщо цю цифру порівнювати з річними витратами, можна і пожертвувати звичкою тютюнопаління.
 • Геть зайві витрати! Імпульсивні придбання займають досить велику частину нашого місячного бюджету. Це говорить про те, що якщо не витрачатися на дрібниці і ходити в магазин зі списком того, що вам необхідно купити, річний бюджет середньостатистичної української сім’ї може поповнитися приблизно на 25000 грн.
 • Не міняйте коло спілкування, але міняйте обстановку. Якщо ви вирішили накопичити на власне житло, варто забути про відвідування клубів і ресторанів. Реалії такі, що в середньому на одну людину за вечір витрачатися 3000,00 грн. Якщо ту ж компанію перенести додому або на природу (в літній час), в рік можна заощадити до 40000,00 грн.
 • Відмова від використання автомобіля. Щоденні поїздки на громадському транспорті дають можливість заощадити значну суму. Якщо на заправку і технічне обслуговування машини щотижня необхідно до 700,00 грн, то витрати на автобус, тролейбус або трамвай на місяць становитимуть приблизно 600,00 грн.
 • Якщо ви ведете здоровий спосіб життя і не збираєтеся змінювати свої звички, замість походу в спортзал, можна організувати тренування на свіжому повітрі. Але, якщо без спортзалу взагалі ніяк, замість оплати кожного заняття окремо, економніше буде купити річний абонемент.
 • Скажіть “Ні” знімного житла. На час накопичення грошей на придбання квартири можна переїхати жити до батьків або інших родичів.

Перераховані способи економії з першого погляду можуть здатися чимось з області фантастики. Але, як показує практика, якщо почати слідувати даним рекомендаціям, накопичити на власне житло виходить набагато швидше.

Як купити квартиру, маючи невеликий бюджет?

Якщо ви точно знаєте, що накопичити на свою квартиру швидко не вийде, щоб прискорити процес, можна розглянути наступні альтернативні варіанти:

 1. Оформити договір ренти з літнім одиноким людиною, який проживає у власній квартирі. Згідно з умовами, вам доведеться за ним доглядати, купувати продукти, платити квартплату. Але, в результат після смерті господаря житлоплощу дістанеться вам.
 2. Купівля нової квартири в заставу іншої нерухомості. Даний спосіб є вигідним в тому випадку, якщо ви хочете купити квартиру більше, ніж маєте на даний момент.
 3. Іпотека. Даний спосіб розглядався вище. Альтернатива тут не дуже перспективна. Але, якщо у вас вже є певна сума і не вистачає всього трохи, оформити кредит на покупку квартири має сенс.

Щоб наблизитися до мети придбання власної житлоплощі необхідно намагатися економити на всьому і збільшувати свої накопичення. При великому бажанні і раціональному розподілі доходу покупка нерухомості може стати доступною для кожної людини з середнім рівнем доходів.

Які можна зробити висновки?

Щоб накопичити на однокімнатну квартиру, щомісяця необхідно відкладати мінімум одну тисячу доларів. Безумовно, заробляючи 8000,00 грн. в місяць назбирати на придбання житла буде не просто. Але, якщо враховувати сукупний дохід всіх членів сім’ї і навчитися економити, наближення мрії до реальності стане трохи ближче.

Назад