Як узаконити самовільне будівництво в Україні?

Самобуд – це незаконно зведена споруда на земельній ділянці, яка не має необхідної дозвільної документації. Такі дії власника землі передбачають нарахування штрафів, а також неможливість розпоряджатися самовільно зведеної нерухомістю. Отже, будь-який самобуд потребує узаконення, а також оформленні документів на право власності у відповідних органах.

Для чого необхідно узаконення самобудів?

Власники невеликих самовільно зведених будівель, як правило, не поспішають узаконювати свою нерухомість. Далі варто розглянути головні причини того, чому необхідно якомога швидше легалізувати будинок, гараж, літню кухню, сарай та інші будови:

 • Нарахування штрафів, величина яких відрізняється для підприємців, звичайних громадян України та підприємств.
 • Так як самобуд є незаконною будівництвом, яка не має документів, таку нерухомість можна передати у спадок, подарувати, продати або надати в банк як заставне майно.
 • Неможливість підключення комунікацій, які необхідні для нормального життя людини. Це пояснюється тим, що сьогодні державні служби в обов’язковому порядку вимагають наявність документів, які підтверджують право власності та готовність об’єкта до експлуатації.

Перераховані вище факти говорять про те, що якщо на вашій ділянці є незаконні споруди, краще не зволікати з їх узаконенням. Крім цього, для вирішення цього питання варто звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців, так як при нестачі необхідних знань в області права, можна щось зробити неправильно.

Які документи потрібні для оформлення самобуду?

Для того, щоб узаконити будь-яку споруду на ділянці, необхідно почати зі збору необхідних документів:

 • Паспорт громадянина України.
 • Ідентифікаційний номер платника податків.
 • Документ, що підтверджує право власності або оренди земельної ділянки, на якому стоїть будівля.
 • Проект будівництва (за наявності).
 • Технічний паспорт (при наявності).

У тому випадку, якщо ділянка знаходиться на території садового кооперативу, для оформлення самобуду необхідно представити документ, який підтверджує членство власника в цьому кооперативі.

Якщо говорить про вартість легалізації самовозведенних будівель, цей показник визначається індивідуально в кожному окремому випадку. На ціну узаконення найчастіше впливають такі фактори, як площа споруди, місце розташування, рік зведення, можливе порушення будівельних норм і так далі.

Процедура оформлення нерухомості

Оформлення самобудів може бути вироблено наступними способами, в залежності від вибору процедури:

 1. Дачні, житлові та садові будинки, які були зведені до 1992 року (без обмежень по площі). Такі споруди можна відразу ж узаконити після зведення.
 2. Житлова площа до 300 квадратних метрів (1992 – 2015 рік побудови). Легалізувати об’єкти можна за спрощеною системою. Тут передбачена так звана “будівельна амністія”.
 3. Дачні, житлові та садові будинки, площа яких не перевищує 500 квадратних метрів (2015 рік – по сьогоднішній день). Тут допустима тільки загальна процедура оформлення.
 4. Будівлі, площа яких становить понад 500 квадратних метрів (1992 рік – по сьогоднішній день). Використовується загальна система легалізації.
 5. Будівлі СС1 класу нежитлового типу.
 6. Будівлі СС2 і СС3 класу нежитлового типу.

Штрафи за зведення самобудів

За зведення мимовільної споруди на ділянці для власника передбачено покарання у вигляді адміністративного штрафу, розмір якого визначається відповідно до норм чинного законодавства. Таким чином, фізична особа повинна буде заплатити від п’яти неоподатковуваних мінімумів. Що стосується юридичних осіб, тут передбачені штрафи від двадцяти прожиткових мінімумів і вище.

Якщо говорити мовою цифр, в 2020 році за початок будівельних робіт без необхідних на те дозвільних документів, фізичні особи повинні були заплатити штраф від 4 250 грн, юридичні – від 61 200 грн (в залежності від класу споруджуваного об’єкта).

У тому випадку, якщо власник земельної ділянки, на якому зведена мимовільна споруда, після отримання попередження і нарахування штрафу відмовляється узаконити будівлю, об’єкт може бути знесений з примусу. Однак, такі заходи вважаються крайніми і застосовуються лише у виняткових випадках після вирішення питання в судовому порядку. Найчастіше легалізація самобудів проводиться з ініціативи оштрафованих осіб.

Як уникнути нарахування штрафів?

При своєчасному оформленні самобуду можна значно знизити можливість нарахування штрафів або взагалі уникнути передбаченого адміністративного покарання. Найпростіший спосіб – оформити документи на будівництво паралельно з її зведенням. Іншими словами, починати будівництво необхідно тільки після отримання дозволу та будівельного паспорта. Крім цього, не можна починати експлуатувати будівлю раніше, ніж його введуть в експлуатацію.

У тому випадку, якщо на вашій ділянці вже є самовільно зведений об’єкт, не варто зволікати з його легалізацією. Зробити це необхідно до того, як до вас прийдуть з перевіркою співробітники архітектурно-будівельної організації. Як правило, перевірка проводиться після скарг сусідів.

При реєстрації об’єкта за бажанням його власника, штрафи нараховані не будуть. У цьому випадку реєстрація мимовільно зведеного будівлі проводиться тільки при наданні документів, перелік яких подано вище.

Що робити, якщо самобуд був придбаний у іншого господаря?

Купівля будь-якої нерухомості вважається законною, тільки при наявності відповідних документів і дотримання всіх встановлених норм. Що стосується самобудів, з юридичної точки зору купити таку споруду просто неможливо. Отже, нотаріус просто не оформить угоду. Але, на жаль, в Україні ще можна зіткнутися з випадками, коли нерухомість продається і купується без документів. У будь-якому випадку, нелегальну будівництво необхідно якомога швидше узаконити.

Якщо ви не володієте інформацією, з чого саме почати легалізацію споруди на ділянці, варто звернутися за допомогою до фахівців. Юрист порекомендує, які дії повинні бути зроблені для узаконення самовільної будови, а також допоможе уникнути нарахування штрафів або мінімізувати їх обсяг.

Назад