
Як змінити прізвище в Україні?
Дуже часто зміна прізвища – це не примха, а необхідність. Громадяни України сьогодні мають таку можливість. Головне – розуміти, як зробити зміни відповідно до чинного законодавства.
Кому доступна зміна прізвища?
Ім’я кожного громадянина України включає в себе такі дані, як прізвище, ім’я та по батькові (якщо інше не передбачають релігійні переконання, закони і так далі). По досягненню шістнадцятирічного віку, фізична особа може змінити своє ім’я або прізвище. З чотирнадцятирічного віку, змінити особисті дані можна тільки при наявності дозволу одного з батьків або опікуна. Однак, це стосується тільки імені та прізвища. Батькові в чотирнадцять років змінити не можна, крім тих випадків, коли усиновлення вважається анульованим або визнаним недійсним.
Якщо мова йде про малолітніх дітей, в цьому випадку зміна прізвища допустима при зміні прізвища обома батьками. Якщо виробляються зміни в документах батька або матері, прізвище дитини також можна буде змінити, тільки за згодою обох батьків. У разі відмови, суперечку можна вирішити при взаємодії з органами опіки або в судовому порядку. При вирішенні питання через суд, обов’язково враховується виконання батьківських обов’язків та інші обставини, які послужать доказом або спростуванням того, що зміна прізвища не суперечить інтересам дитини. Зміна прізвища дитини, вік якого не досягає 18 років на прізвище одного з батьків можна робити тільки тоді, коли батько або мати визнані недієздатними, померли або вважаються померлими. Це можна зробити тільки після досягнення дитиною чотирнадцятирічного віку.
Які документи потрібно зібрати для оформлення нового прізвища?
Зміна прізвища передбачає необхідність подачі наступного пакета документів в ЗАГС:
- Заява встановленого зразка.
- Свідоцтво про народження.
- Документ, що підтверджує укладення / розірвання шлюбу.
- Якщо є неповнолітні діти, необхідно надати свідоцтво про народження.
- Якщо раніше були зміни особистих даних, необхідно надати відповідну довідку.
- Фото встановленого зразка (3х4).
- Квитанція про оплату держмита.
Розгляд заяви проводиться представниками держустанови протягом дванадцяти тижнів від дати звернення. Якщо за цей час були встановлені будь-які додаткові обставини або серйозні правопорушення, термін може бути продовжений до шести місяців.
Чому можуть відмовити у зміні прізвища?
Чинне законодавство встановлює певні чинники, через які заявнику може бути відмовлено у зміні прізвища:
- Подача підроблених або чужих документів.
- Заявник перебуває під слідством, в процесі судового розгляду або на момент звернення діє певне адміністративне покарання.
- Наявність незакритих судимості.
- Міжнародний або внутрішній розшук.
У всіх інших випадках, з більшою ймовірністю, відповідь буде позитивною. Після прийняття рішення заявнику дається три місяці на отримання довідки про зміну прізвища в РАГСі за місцем прописки.
Зміна прізвища в паспорті після одруження
Після заміжжя зміна прізвища має бути здійснене в строк до тридцяти календарних днів. Якщо в установлений період зміни не були внесені в офіційний документ, передбачений адміністративний штраф (від 17 грн. До 51 грн.). Так як без паспорта неможливо оформлювати офіційні документи (доручення, право спадщини, банківські операції, голосування на виборах і так далі), вимоги щодо термінів насамперед актуальні для державних службовців.
Оновлення ідентифікаційного коду
Після зміни прізвища необхідно крім паспорта змінити особисті дані ідентифікаційного коду платника податків. Тут важливо розуміти, що податковий номер залишається тим же, змінюється лише прізвище. На відміну від процесу заміни паспорта, отримання нового ідентифікаційного коду проходить набагато швидше. Найчастіше цей термін не перевищує п’ять робочих днів.
Щоб отримати новий номер платника податків, в відділення фіскальної служби доведеться надати наступний пакет документів:
- Заява встановленого зразка.
- Паспорт громадянина України.
- Свідоцтво про шлюб.
Якщо заміна ідентифікаційного коду проводиться для неповнолітньої дитини, крім перерахованих документів потрібно також надати оригінал і копію свідоцтва про народження.
Заміна водійських прав
Необхідність заміни водійських прав – це питання, яке часто залишається без відповіді. Справа в тому, що в Україні існує негласне правило, що після зміни прізвища водійське посвідчення також потрібно поміняти. Але, при ігноруванні цього правила ніякі штрафи не передбачені. Як показує практика, цілком допустимо керувати транспортним засобом з правами на старе прізвище та нотаріально засвідченою копією свідоцтва про шлюб. З юридичної точки, зору заміна водійських прав дає можливість уникнути багатьох проблем зі страховкою або оплатою штрафів.
Для заміни посвідчення водія необхідно зібрати наступні документи:
- Паспорт або інше посвідчення особи.
- Водійські права зі старою прізвищем.
- ІПН.
- Свідоцтво про шлюб.
- Медичне страхування.
Які документи можна не міняти після зміни прізвища?
В українському законодавстві вказано, що певні документи можна не міняти після зміни особистих даних. До цього списку належать:
- Трудова книжка.
- Атестати і дипломи.
- Договір купівлі-продажу на нерухомість.
Якщо виникає необхідність зміни прізвища, а ви не знаєте, як це зробити, краще звернутися за консультацією до фахівця. Юрист визначить, чи потрібно міняти документи, а також підкаже, які довідки необхідно для цього зібрати.
17.01.2022
НазадЯка сума Вам потрібна?