Який вибрати код КВЕД для України?

Класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД) – це цифрове значення, яке вибирається при первинній реєстрації підприємства для визначення основних видів підприємницької діяльності. У тому випадку, якщо підприємець вирішив почати роботу в новому напрямку, але у нього немає відповідного КВЕД, це не проблема. За потреби зверніться легко змінити. Класифікатори також впливають на бухгалтерські дані, розмір збору до Фонду соціального страхування, отримання ліцензій, сертифікацію і так далі.

Помилки при виборі КВЕДів

 • Неправильне трактування підприємницької діяльності. Наприклад, вказується товар, яким торгують (автомобільні деталі, взуття, продукти харчування), але не вказується місце, де проводиться реалізація (онлайн-магазин або спеціалізована торгова площа).
 • Опт і роздріб. Помилка полягає в тому, що багато підприємців пов’язують цей показник з кількістю реалізованого товару. Опт – це посередник між виробником і кінцевим споживачем. Отже, якщо було продано 20 м’ячів школі, це ще не говорить про те, що компанія займається оптовою торгівлею.
 • Відсутність будь-якого коду. Наприклад, в накладній вказується інформація про товар і упаковці, але немає даних про транспортування. Щоб не виникло проблем з податковою, краще перестрахувати себе і позначити всі КВЕДи, які можуть бути будь-яким чином пов’язані з отриманням доходу.

 

Важливо розуміти, що при реєстрації приватного підприємства може бути вказано декілька класифікаторів. Однак, це не говорить про те, що доведеться займатися всім перерахованим.

Особливості отримання КВЕДів в Україні

Для того, щоб правильно вибрати код КВЕД в процесі реєстрації суб’єкта господарювання, необхідно визначити передбачувані види діяльності та прогнозувати їх обсяги (для визначення основного виду). За допоміжної діяльності в реєстраційній картці можна вказати більшу кількість кодів. ФОП, юридичні особи та інші організації, які займаються комерційною діяльністю, при реєстрації суб’єкта господарювання, отримують коди за чинним класифікатором. При заповненні реєстраційної картки, в спеціальному розділі про види економічної діяльності, необхідно вказати КВЕД і назва майбутньої діяльності компанії.

 

Що стосується зміни кодів, така необхідність виникає при вирішенні підприємця зайнятися іншим видом економічної діяльності. Наприклад, якщо раніше ви займалися виключно роздрібною торгівлею, але з розвитком компанії вирішили також зайнятися оптом. В цьому випадку до роздрібних КВЕД доведеться ще додати коди опту.

 

Для того, щоб змінити КВЕДи для підприємства, потрібно зробити наступні кроки:

 1. Зібрати необхідний пакет документів (Свідоцтво про держреєстрацію, установчі довідки, довідки з статистики).
 2. Оплатити держмита та бланк нового свідоцтва про реєстрацію.
 3. Реєстрація змін у держреєстратора.
 4. Повідомлення органів статистики про зміну кодів класифікатора.
 5. Повідомлення співробітників податкової про зміну КВЕДів.
 6. Отримання нової довідки з державного реєстру.

Наслідки діяльності без КВЕДів

Підприємницька діяльність без КВЕДів допускається лише в тому випадку, якщо бізнес не пов’язаний з ліцензуванням. Однак, щоб уникнути негативних наслідків для компанії, при реєстрації підприємства рекомендується не ігнорувати кодами класифікатора. В іншому випадку можна зіткнутися з такими неприємностями:

 • Недійсний договір. Найчастіше це стосується юридичних осіб. При здійсненні підприємницької діяльності, яка не внесена до Єдиного державного реєстру, податкова служба вимагає визнати такий договір недійсним.
 • Переклад з єдиної системи оподаткування на загальну. Це обумовлено тим, що згідно із законодавством, потрібно від платників на єдиній системі оподаткування всіх груп відмовитися від спрощеної системи при здійсненні видів підприємницької діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку.
 • Заборона участі в тендері. Так як для проведення торгів необхідно надати виписку з Єдиного державного реєстру, відсутність необхідних КВЕДів може зіграти з підприємцем злий жарт.
 • Спори з податковою службою з різних питань.

Вартість зміни КВЕДів для ФОП в Україні

Ціна питання в разі зміни кодів залежить від системи оподаткування. Для фізичних осіб, найчастіше, застосовуються підвищені податкові ставки або ануляція реєстрації платника єдиного податку. Перш за все це залежить від групи платника єдиного податку, до якої відноситься фізична особа-підприємець. Що стосується платників податків на загальній системі, тут виробляється ануляція податкових витрат. Оплату податків доведеться робити з валового доходу підприємця.

 

Для того, щоб уникнути проблем в процесі ведення бізнесу, рекомендується реєструвати всі без винятку види діяльності компанії. Це також дозволить уникнути суперечок з податковою службою, додаткові витрати та інші неприємності для підприємця.

Назад