
З чого повинен складатися бізнес-план?
Без сумнівів, багато українців хотіли б мати свій бізнес. Проблема полягає в тому, що не всі на це мають достатнє фінансування. Але ще гірше, коли у майбутнього бізнесмена немає чітко продуманого бізнес-плану. Цей документ є своєрідною оцінкою можливих сценаріїв розвитку бізнесу. Крім цього, завдяки бізнес-плану, можна чітко спрогнозувати ймовірність залучення інвесторів і успішність тієї чи іншої справи.
Які розділи включає в себе бізнес-план?
- Резюме. Це короткий опис діяльності компанії, що випускається або послуг. Також в резюме коротко повинно говоритися про плановані перспективи і можливої прибутковості бізнесу.
- Аналіз діяльності. Тут необхідно чітко описати сферу діяльності компанії. Також необхідно зробити оцінку можливих ризиків і інших негативних чинників.
- Маркетингові дослідження. Проводиться опис частки компанії на ринку, способів реалізації продукції, що випускається, вимоги потенційної аудиторії, політика ціноутворення і так далі.
- Оцінка діяльності конкурентів. Важливо виділити основні моменти, які стосуються конкурентоспроможних організацій.
- Виробниче планування. У цьому розділі необхідно розгорнуто описати характеристики продукції, що випускається, її структуру та інші особливості. Також тут робиться аналітика виробничих процесів, витрат та тимчасової витрати. Крім усього перерахованого, в розділі виробничого планування варто надати інформацію про те, як саме продукція, що випускається допоможе досягти встановленої мети.
- Операційний план. У цьому пункті робиться опис матеріально-технічної частини майбутнього бізнесу, підрозділи, посади співробітників, кваліфікацій і навичок фахівців, а також оплата праці і передбачені на це витрати. Іншими словами, це розробка структурної схеми та принципів функціонування всього бізнес-плану.
- Планування фінансування. Тут необхідно зробити чіткий інвестиційний розрахунок, який дасть можливість добитися бажаної реалізації продукції. При цьому, витрати розписуються в окремі категорії на кілька років вперед. Це необхідно для того, щоб потенційні інвестори могли оцінити безпрограшність вкладення грошей саме в цей бізнес-проект.
Що потрібно брати до уваги при складанні бізнес-плану?
Важливо відзначити, що всі без винятку інвестори перш за все звертають увагу на найперший розділ бізнес-плану. Тільки лаконічне і максимально доступне роз’яснення перспектив допоможе привернути увагу людини і мотивувати його зробити інвестиції саме в ваш проект. Що стосується обсягу, короткий опис не повинно перевищувати 2-3 сторінки. Далі варто розглянути не менше важливі моменти, які повинні враховуватися при складанні резюме:
- Зробіть розгорнутий опис продукції або послуг, які надаватиме ваша компанія. Тут важливо звернути увагу на те, що саме буде реалізовуватися і якої аудиторії дана продукція буде цікава. Крім цього, необхідно зробити акцент на своєму особистому перевазі, і на те, які проблеми допоможе вирішити випуск саме цієї продукції.
- Другий важливий момент – це фінансування. Для початку необхідно чітко визначити інвестиційний обсяг, який буде потрібно для випуску тієї чи іншої продукції. Також, тут варто чітко розписати статті витрат. Якщо у вас для старту проекту є певна сума грошей, це необхідно обов’язково позначити в бізнес-плані. Після цього робиться розгорнутий опис термінів окупності та інших нюансів, пов’язаних з фінансуванням.
- Інформація про підприємство. Тут надаються дані про власника компанії і всіх співробітників, які будуть задіяні в бізнес-процесі. Всім відомо, що “гола” ідея без правильно підібраною команди просто втрачає свою цінність!
- Не менш важлива інформація, яка повинна міститися в резюме – це кроки, які були зроблені для досягнення поставленої мети. Якщо певний успіх вже був досягнутий, про це обов’язково потрібно сказати. Сюди відносяться таланти як власника, так і окремих членів команди, підписання важливих контрактів і так далі. Такі “дрібниці” обов’язково будуть гідно оцінені інвесторами.
Бізнес-план – це основний документ, на який звертають увагу як кредитори, так і інвестори. Отже, до планування діяльності компанії варто підходити з усім розумінням важливості даного питання. Тільки при наявності правильно складеного бізнес-плану ви зможете домогтися бажаного результату, окупити витрати і отримати очікуваний прибуток.
16.10.2020
НазадЯка сума Вам потрібна?