Афери з банківськими картами

Афери з банківськими картами та як застерегти себе від них

З тих пір, як українці стали активно користуватися пластиковими банківськими картками, шахраї придумали безліч способів, як отримати гроші з електронних гаманців.

Ми підготували для вашого ознайомлення найпопулярніші схеми викрадення коштів з банківських карток.

Заблокована “сімка”

Отримавши дані про ваш мобільний контакт, шахрай телефонує на ваш номер з трьох різних номерів, відразу кладе слухавку, наполягаючи, щоб ви передзвонили, а потім поповнює ваш рахунок. Відразу після цього він звертається в сервісний центр мобільного оператора, представляється власником вашого номера і просить зробити дублікат сім-карти. Щоб встановити, чи дійсно він є власником, співробітники сервісного центру задають питання: коли поповнювався рахунок і з яких (на які) останні номери надходили дзвінки. Відповіді шахраєві відомі, він отримує сім-карту жертви, а її номер блокують. Ось і відкритий доступ до електронного банкінгу!

На жаль, шахраї не нехтують будь-якими способами здобути номер карти і телефон жертви. Наприклад, беруть ці дані з оголошень про збір коштів для хворих дітей, на сайтах оголошень з купівлі/продажу, з особистих сторінок у соціальних мережах, тощо.

Зараз банки ведуть переговори з мобільними операторами про те, щоб ускладнити процедуру перевипуску сім-карти і створити спільні процедури щодо попередження шахрайства. А поки потрібно бути уважним та дотримуватися запобіжних заходів самостійно.

Зняття готівки в банкоматі без карти

Така схема розповсюджена при контактах клієнтів з продавцями на сайтах-оголошеннях. В даному випадку шахраї мають намір скористатися банківською послугою зняття готівки в банкоматі без карти. Аферист просять у жертви номер карти, йде до банкомату, запитує зняття готівки без карти, вказує телефон жертви, щоб банк надіслав пароль. Жертва отримує смс з банку на свій телефон, шахрай телефонує жертві і каже, що для підтвердження відправки грошей за товар потрібен пароль, який щойно прийшов в смс. Довірливий продавець повідомляє зміст смс, і аферист тут же знімає гроші. Будьте пильні, якщо покупець не цікавиться подробицями про товар, відразу просить номер карти і телефону.

“Ви виграли приз”

Найпоширеніший вид електронного шахрайства смс-повідомлення з інформацією про виграш і проханням “внести плату за витрати з доставки призу”.

Деяких жертв такого обману не бентежить той факт, що вони нібито виграли в акціях, в яких навіть не брали участі. Така історія розповсюджена серед пенсіонерів, довірливих, чи просто неуважних людей. При цьому, жертва отримує смс повідомлення про те, що виграла автомобіль, а всі подробиці можна дізнатися на сайті автосалону, на який було посилання в смс. Ошуканий «переможець» відкриває сайт і дізнається, що для отримання авто потрібно перерахувати сім тисяч гривень на рахунок салону, нібито для “реєстрації автомобіля”. Перебуваючи в ейфорії, жертва перераховує гроші на вказаний рахунок. Коли ніхто не зв’язався для вручення призу, жертві залишилось тільки звернутися в поліцію. Зробити копію будь-якого сайту шахраям не складає труднощів, поки знаходяться ті, хто вірять в “фарт по смс”.

Повернути гроші практично неможливо – адже жертва перераховує їх сам, за власним бажанням на інший рахунок. Висновок – перевіряйте отриману інформацію та не довіряйте легким виграшам.

Обман при купівлі-продажу в інтернеті

Це найпростіший вид обману, пов’язаний з банківськими картами, оскільки безліч операцій купівлі-продажу по оголошеннях відбувається дистанційно, через оплату “пластиком”.

Тобто, недобросовісні люди, які продають товар із передоплатою, але не відправляють обрану покупцем річ у відповідь. Блокуючи номери телефонів та інші дані покупця, вони можуть уникнути відповідальності. Отже, здійснюйте оплату тільки після отримання товару або одночасно з його доставкою.

“Ваша карта заблокована”

Ще один популярний вид шахрайства: смс-повідомлення інформує про те, що ваша карта заблокована. В повідомленні вказані номери телефонів, куди можна зателефонувати і дізнатися всі подробиці.

Довірливі люди дзвонять за цими телефонами, на котрих «сидять» шахраї, що представляються співробітниками банку, і в ході розмови злочинці з’ясовують всю інформацію про карту, аж до пін-коду. Порада: порівняйте номер телефону банку, вказаний на вашій банківській картці, з тими, які прийшли в смс. Якщо номери не збігаються – це означає, що повідомлення надійшло від аферистів. Щоб упевнитися в цьому, зателефонуйте в банк за номерами, вказаними на карті.

Назад