Що робити, якщо банк вимагає погасити кредит, який я не брав?

Коли ви берете позику в банку, ломбарді або звертаєтеся за мікрокредитом до приватної кредитної організації, ви берете на себе певні договірні зобов’язання, які прописані в кредитному договорі. Згідно з угодою, ви повинні у певний термін повернути заборгованість разом з відсотками, які зазвичай оплачуються поетапно. Кредитні зобов’язання повинні дотримуватися обома сторонами, і, якщо не виплатити вчасно борг, фінансовий інститут має право передати вашу справу внутрішній колекторській комісії або доручити стягнути з вас заборгованість посереднику – колектору або представникові факторингової компанії. Проблемні борги можуть бути продані факторинговій компанії, і тоді у вашої позики з’явиться новий кредитор. Все це дуже клопітно, але цілком очікувано, якщо ви порушуєте договірні зобов’язання по взятому кредиту, – банк або МФО хочуть отримати назад гроші, які давали в борг. Що ж робити, коли дзвонять колектори щодо чужого кредиту, куди скаржитися? Розберемось детально!

 

Отже, вам часто телефонують колектори з приводу чужого кредиту, взятого в МФО або банку. Чому це можливо? 

  1. По-перше, такий дзвінок або SMS-повідомлення можуть бути помилковими – наприклад, ви нещодавно придбали мобільний номер в оператора стільникового зв’язку, а до цього цим номером користувався той самий недбайливий позичальник, не розплатившись з банком або МФО. У спокійній, коректній манері потрібно сказати про те, як є насправді, і попросити, щоб вас більше не турбували.
  2. По-друге, нерідко трапляються ситуації, коли ви знайомі з позичальником, за боргами якого вас турбують представники банку або колектори. Ви можете бути його родичем, другом, жити по сусідству, працювати в одній компанії і навіть бути його безпосереднім керівником! І зовсім не обов’язково, щоб ви давали згоду на використання ваших особистих даних. Просто позичальник вказав ваш особистий номер в якості контактного і передав його банку або МФО, або кредитор дізнався ваші дані іншим шляхом (за часів, коли телефонні бази знаходяться у відкритому доступі, дізнатися чийсь номер не складно).

 

Завжди пам’ятайте і повторюйте собі: «Ніхто не змусить погасити кредит, який я не брав, якщо я не ставив свій підпис на кредитному договорі в якості поручителя». Так, ці настирливі дзвінки та повідомлення неприємні та заважають вам своєю несвоєчасністю. Але це не означає, що у вас тепер тільки й турбот, як платити чужий кредит, адже це не ваш борг, ви не брали позику ні в банку, ні в мікрофінансовій організації. Це тимчасова складність, але без підписаної згоди на поручительство у вашій особі, всі претензії з боку банку або МФО безпідставні. У такому випадку запасіться терпінням – дзвінки та смс-ки припиняться щойно колекторська компанія усвідомить їх неефективність.

 

Куди скаржитися, якщо атакують колектори щодо чужого кредиту?

 

Якщо вам надмірно дошкуляють настирливі дзвінки та повідомлення з боку колекторів з факторингової компанії, що діє в правовому полі України і офіційно зареєстрована як юридична особа, «управу» можна знайти, написавши офіційний лист-скаргу на адресу їхнього офісу або звернутися на гарячу контактну лінію компанії-колектора. Не варто звертатися в прокуратуру та поліцію – за відсутністю складу злочину ваша заява не буде розглянута.

Пам’ятайте, що в Україні діє закон про захист персональних даних. Якщо у вас є хороший юрист, слід проконсультуватися з ним: цілком можливо, що згідно з новим законом, ви можете подати в суд на позичальника, який без вашої згоди використовував ваші особисті дані та передав їх третій особі, тобто, кредитору.

Назад