Чи зобов’язаний спадкоємець виплачувати кредит померлого?

Кончина тітоньки, яка залишила після себе квартиру, – це для спадкоємців не завжди означає шлях до можливого багатства, нехай і в зв’язку з такою сумною звісткою. Разом з цінною нерухомістю родичка могла залишити борги (наприклад, взяла кредит на покупку телевізора), а також плутанину в комунальних виплатах. Давайте з’ясуємо, чи зобов’язаний спадкоємець виплачувати кредит померлого, будь то розстрочка в магазині побутових товарів або позика в банку, і ті ж не виплачені вчасно комунальні борги. Також ми постараємося пояснити, на яких умовах можна уникнути виплату боргів померлого при вступі у спадок.

Хто виплачує кредит померлого позичальника?

Часто трапляться, що, як тільки спадкоємці 1-ї черги дізнаються, що разом зі спадщиною померлий родич їм залишив і борги, то перше рішення, яке приходить на думку при незнанні юридичних нюансів, – це відмовитися від права вступу в спадщину. Але чи виплачують кредит родичі померлого?

Перш за все, потрібно врахувати, що, як тільки кредитодавцю стане відомо про смерть позичальника, нарахування відсотків по кредиту зупиняється. Тому, чим швидше спадкоємці першої черги повідомлять фінансові інститут про те, що трапилося, тим менше буде сума виплат по заборгованостях. Термін прийняття спадщини – півроку, саме на таке період позику заморожується. Після закінчення півроку вступивших у спадок родичам, варто врегулювати взаємовідносини з кредиторами і налагодити виплати по кредитах. Коли спадкоємці відмовляються повертати позику і відсотки по ньому, кредитор може звернутися до суду, таке право йому дає законодавство України.

Хто ж є спадкоємцями першої черги:

  • Чоловік (а) померлої. Чи повинен спадкоємець виплачувати кредити померлого? Так, повинен, якщо шлюбні зобов’язання в силі, і подружжя не в розлученні. Навіть несумісні проживання подружжя, що знаходяться не в розлученні, не звільняє від виплати боргів. Для тих, хто жив окремо, але не оформив розлучення офіційно, єдиний шлях не повісити на себе боргові зобов’язання померлої дружини (чоловіка) – допомога юристів і звернення до суду.
  • Батьки бездітних холостяків. Чи повиннs спадкоємці виплачувати кредит померлого в такій ситуації? Як правило, в таких випадках кредиторам може бути вигідніше списати борг померлого позичальника, але тільки за умови, що позика була відповідним чином застрахована. Сума страхових виплат, яку отримає кредитор, може виявитися більше, ніж виплата відсотків за позикою померлого сина (дочки).

Що ж стосується боргів по комунальним витратам, то нерухомість передається спадкоємцю, на жаль, і з боргами по комуналці. І, вже спадкоємець сам вирішує, наскільки буде прибутковим такий спадок після виплати всіх боргів за квитанціями за газ, світло і воду, і чи варто приймати таку спадщину. Якщо ж про борги за квартиру стало відомо після того, як ви вступили в спадок, то заборгованість по комуналці доведеться погасити в будь-якому випадку.

Шляхи вирішення питання з проблемною спадщиною:

  1. Не вступати в спадок. Через півроку всі активи померлого перейдуть державі.
  2. Оцінити вигоду вступу в спадок після виплати всіх боргів. Погодьтеся, навіть заборгованість по комуналці за півроку буде мізерною в порівнянні з вартістю самої нерухомості. До того ж, такий борг можна досить-таки легко виплатити, взявши, наприклад, миттєвий кредит в СС Лоан.

Дуже важливий нюанс: банки вимагають виплати за боргами протягом півроку після того, як дізналися про смерть позичальника або протягом року після закінчення дії договору кредитування. Якщо спадкоємець не знав про позику, а вказаний термін минув – у спадкоємця є право не робити виплати за боргами.

Назад