Які банки продають борги колекторам?

Оформлення споживчих кредитів для українців не нова практика. Таким чином, завжди є можливість придбати побутову техніку, мобільні гаджети, меблі. Популярні серед населення автомобільні та іпотечні кредити. Якщо позичальник правильно оцінив свої фінансові можливості і, заодно, нічого не передбаченого не сталося, щоб перешкодити щомісячним виплатам за кредитним договором, то придбані таким чином цінності з часом успішно виплачуються. Але бувають ситуації, коли позичальник не розрахував, що кредитні зобов’язання занадто високі, або виявився у важкій матеріальній ситуації, коли оплачувати кредит більше не може. І тоді у боржника виникає реальна проблема – він потрапляє під нагляд кредитора, який активізує всі можливі в рамках закону способи, щоб стягнути заборгованість по кредиту.

Якщо борг не дуже великий, то внутрішня банківська колекторська комісія займається такими боржниками. Боржника атакують листами, дзвінками, повідомленнями, а також про борг стає відомо родичам, друзям, колегам по роботі і навіть сусідам. Практика сповіщати про борг близьке оточення позичальника дуже поширена. Якщо боржник розважлива і совісна людина, яка потрапила у скрутне становище, то буде співпрацювати з кредитором, просити про реструктуризацію боргу, про можливості відстрочки, кредитних канікул, намагатися, нехай і потроху, виплачувати заборгованість.

Але бувають більш складні ситуації, коли банком здійснюється продаж договору колекторській компанії. У цьому випадку колекторською компанією є юридична особа, яка співпрацює з банком на підставі договору факторингу.

Одна справа, коли факторингова компанія надає посередницьку послугу банку і намагається стягнути заборгованість з позичальника, який запізнюється з виплатами за договором. Але ситуація ускладнюється, коли банки, які продають борг колекторам факторингової компанії, фактично «умивають руки» щодо проблемного позичальника, у якого з’являється новий і не такий лояльний кредитор. З колекторами, які застосовують всі юридичні інструменти для стягнення боргів, домовитися про реструктуризацію буде набагато складніше, іноді – практично неможливо.

 

Які банки продають борги колекторам з факторингових компаній?

 

Практика продажу проблемних кредитів широко поширена в Україні: послугами факторингових компаній і їх колекторів користуються такі великі фінансові інститути як «Приватбанк», «Альфабанк», «Аваль». Окрім того, проблемні кредити часто виявляються «в руках» колекторів, якщо позики оформлялися в тих банках, які вже закрилися або були реструктуризовані державою. Як правило, кредити з проблемними заборгованостями, банку вигідніше передати колекторам, ніж витрачати свої ресурси і намагатися стягнути борг протягом декількох років, залучаючи виконавчі органи.

 

До проблемних заборгованостей, які, швидше за все, рано чи пізно опиняться у колекторів з факторингових компаній, відносяться:

  • Затримки по оплаті боргу позичальником понад три місяці.
  • Позичальник категорично відмовляється оплачувати кредит.
  • Шахрайство (кредит брався свідомо з наміром не виплачувати позику або для третьої особи).
  • До групи проблемних кредитів потрапляють позичальники з тимчасово анексованих і окупованих територій України (АР Крим, Донецька та Луганська області).

Чи має право банк продавати проблемні кредити? З точки зору закону України не все так однозначно: з одного боку, є певні суперечності із законодавством, на які вказує Вищий адмінсуд України, однак, заперечення цього вищого виконавчого органу носять лише рекомендаційний характер, тому офіційної заборони на подібний продаж боргів немає.

 

Якщо з волі обставин ви стали тим самим боржником, чий борг тепер належить колекторам, то важливо:

  1. З’ясувати законність діяльності факторингової компанії, запитавши у них всі відомості, які свідчать про те, що ця компанія має право на законних підставах стягувати з вас борг.
  2. Вести комунікацію з колекторами в письмовому вигляді, щоб у вас були докази, які можна пред’явити до виконавчих органів, якщо ситуація з виплатою заборгованості вийде за рамки правового поля (погрози розправою, конфіскацією майна, втрати свободи, нанесення каліцтв і т.п.).

 

Вийти якомога швидше з «боргового полону» допоможе звернення в надійну кредитну організацію, яка зможе оперативно видати позику тільки за паспортом та ІПН, не звертаючи уваги на не дуже хорошу фінансову репутацію.

Назад